BACASIZ FABRİKALARIMZ ORGANİK TOPRAKLARIMIZ -3

BİTKİNİN CAN SUYU SÖLOM SIVISI

Selamlar… Geçen hafta yazmaya başladığımız sölom sıvısını tanıtmayı devam edeceğim. Malum yaz aylarında Türkiye’nin bazı yerlerinde zaman zaman kuraklık görmekteyiz. Kuraklıkta yetiştirilemeyecek bitkileri solucan gübresi sayesinde yetiştirebiliriz. Çünkü solucan gübresi bitkinin su stresini yani su yokluğuna karşı direncini arttırıyor bunu da sölom sıvısı sayesinde yapıyor. Yavaş salınımlı olması sebebiyle bitkiye suyunu gerektikçe verir ve nemini korur. Trakya’da yapılan denemelerimizde görüldü ki sellerde organik solucan gübresiyle beslenen ekinler çürümedi. Diğer gübrelerle beslenen ürünler çürüdü. Sonuç olarak sölom sıvısı hem kuraklıkta hem de sellerde ürünümüzü korur ve su ihtiyacını %40 azaltır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı doğal büyüme hormonları ihtiva eder. Mineralleri ve enzimleri vardır. Bu doğal büyüme hormonlarının ticari hormonlarla hiç bir ilgisi yoktur. Tamamıyla doğaldır. Mikro elementleri vardır. Kullanılan her şey doğaldır.

Tataristan Özerk Cumhuriyeti daha Rusların elindeyken Cerny adlı şehrinde ağır savaş makinelerinin üretildiği Sovyet döneminden kalma bir fabrikanın binlerce dönüm arazisi ağır metallerin kirletmesinden dolayı artık tarım yapılmaması hatta insanların bile orada yaşaması yasaklanmıştır. Özerklik oluştuktan sonra Tatar Cumhuriyeti o binlerce dönüm araziyi sadece solucan gübresi ile 2 buçuk yılda eski haline yani topraklar doğal haline getirilmiştir. Hem tarıma hem de insanların yerleşmesine izin verilmiştir. 2.Bir örnekte KKTC’de tarım bakanlığının bizzat bu gübreyi kullanarak sera domateslerinin üzerinde yapılan araştırma sonuçları şöyledir: verim artışı, erken hasat, donmaya karşı direnç, kuraklığa karşı direnç, organik bir ürün olarak rapor vermişlerdir. Yani üretimde verimde kaliteleşmiş oluyor. Bu durumda toprağın su tutma kalitesi de artmış oluyor.

Elimizde daha çok örnekler var, daha sonraki yazılarımızda başka örnekler vermeye çalışacağım.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com