Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erkek kuaförlerine tatil müjdesi  

  Çanakkale Berberler ve

 

Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma ve Valilik kararı ile 22 Ekim’den itibaren kentteki erkek kuaförleri Pazar günü iş yerlerini kapatacak.

Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası tarafından, kentteki erkek kuaförlerinin Pazar günleri tatil yapmasına yönelik başlatılan girişim ve çalışmalar ile yine kentteki Oda’ya kayıtlı 156 üyeden 144 tanesinin Pazar gün tatil yapma konusunda yazılı dilekçe vermesi üzerine, Valilik’ten Pazar gün için tatil kararı çıktı.

Konuyla alakalı olarak gazetemize açıklama yapan Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin şunları söyledi: “Bu meslek gurubunun üyelerinin ve uygulayıcılarının yaklaşık 20 yıldır en önemli isteğinin, haftada bir gün tatil yapabilmek olduğunu çok iyi bilen birisiyim. Pazar gün tatili ile ilgili 29 Ocak 2015 tarihinde çıkan 6585 sayılı perakende ticaretin düzenlenmesiyle ilgili kanunun 13’üncü maddesinde ‘Bir yerin ilgili esnaf odasının görüşü yetkili idarenin görüşü ve Valilik onayıyla oradaki esnafların çalışma saatleri düzenlenir. Buna uymayan esnaflara da ilgili yasanın ilgili maddesiyle 1000 TL para cezası kesilir’ deniyor. Görevim, üyelerin isteğini yerine getirmek. Biz hizmet vermek zorunda olduğumuzu ve bunu da aksatmamamız gerektiğini biliyoruz. Gerekli çalışmaları yaptık. Bu çerçevede emeği geçen Çanakkale Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’a, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’a ve bu işin başından beri takipçisi olan Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan’a sonsuz teşekkür ediyorum. Üyelerimizin istediği, valimizin onayladığı haftalık tatil kararı birçok kişi tarafından yorumlanır oldu. O yorumlayanların bir an için haftanın 7 günü işe gitmek zorunda olduklarını düşünmelerini  istiyorum. Bir de 7 gün işe gitmek yetmezmiş gibi sabah 08.00, akşam 22.00’de işten çıkıyorlar. Meslektaşlarımız sosyal hayatın içine dahil olmalı.”

144’Ü OLUMLU YÖNDE DİLEKÇE VERDİ
Çanakkale ve Kepez Belediyesi sınırlarıyla birlikte 156 üyenin kayıtlı olduğunu söyleyen Engin, kayıtlı üyelerin 144’ünün haftalık tatil günü istediğini dile getirdi. Bu 144 üye de bunu resmi imzalar ile Odaya beyan ettiğini ve bu doğultuda karar alındığını ifade etti.

Çanakkale’de bu meslekte hizmet veren bazı berber ve erkek kuaförü Valilik tarafından onaylanan haftalık 1 gün tatil konusunda görüşlerini gazetemiz ile paylaştı.

Sevil Kuaför-Feridun Atalay: 22 Ekim itibari ile bütün erkek kuaförleri Pazar günleri iş yerlerini kaptacak. Biz bu durumdan memnunuz. Bu mesleği yapanların çoğu çalışma şartları yüzünden ve haftalık tatil yapamadığı için mesleği bırakmak istiyor. Bir berber günde ortalama 12-15 saat kadar çalışıyor. Bu uygulama bizi rahatlattı.

Sembol Kuaför-Can Hünerel: Günde 12 saatin üstünde makas salladığımız ve hizmet verdiğimiz bir iş kolu. Biz Pazar günleri tatil olması yönünde görüş bildirdik. Haftalık tatile ihtiyacımız var. Sosyal hayata karışma açısından bu son derece önemli.

 

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech