Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2.Diploma Yeni İş Umudu

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde,

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde, ikinci üniversite için kayıt olan öğrenci sayısında geçmiş yıllara göre ciddi bir artış yaşandı. Açıköğretim Fakültesi’nin 2002 yılında uygulamaya başladığı ikinci üniversite kayıtları bugün sona erecek. Çanakkale’de İkinci Üniversite kayıtlarında %30’luk artış yaşandı.

“BİR LİSAN BİR İNSAN, YENİ DİPLOMA YENİ İŞ İMKANLARI”

Açıköğretim Sistemi’nde sınavsız bir şekilde ikinci üniversite okumanın mümkün olması, öğrenci adaylarını ikinci üniversite okumaya yönelten faktörlerin başında geliyor. Sınavsız ikinci üniversite fırsatından yararlanmak için yapılan kayıtlarda geçen yıllara göre artış yaşandı. Geçen yıllara göre “%23’lük” bir kayıt artışı söz konusu olurken, yeni eğitim öğretim yılı için ülke genelinde, “223 bin 646” kişi kayıt yaptırdı. İkinci üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler arasında Tıp Fakültesi mezunu, Hukuk Fakültesi mezunu gibi adaylarda yer alıyor. Vatandaşlar ikinci bir üniversitenin, yeni bir iş kapısı oluşturacağı görüşünde. Bir Lisan bir insansa, yeni bir diploma yeni iş alanları görüşü hakim.

“ÇANAKKALE’DE KAYIT OLAN ÖĞRENCİ SAYISI 1773”

Çanakkale Açıköğretim Bürosu’ndan alınan bilgilere göre; Çanakkale’de ikinci üniversite kayıtlarında geçen yıllara göre bir artış söz konusu. Bugün kayıt yenilemeler sona eriyor. 2.Üniversite kapsamında ödeme yapıp, kayıt onayı yaptırmayan adaylar içinde bugün son şans. Normal şartlarda kayıt yenileme işlemlerinin 6 Ekimde biteceği, ama uzatmalarla bu güne kadar uzadığı öğrenildi. Normal kayıt döneminde Çanakkale’de 1274 aday ikinci üniversiteye kayıt oldu. Uzayan kayıt döneminde bu sayıya 499 kişi daha eklendi. Çanakkale İl genelinde İkinci Üniversite için kayıtlı toplam öğrenci sayısı “1773” oldu.

Geçen sene Çanakkale’de bu rakam ortalama 1300 kişiyken, bu sene rakam 1773’leri buldu. Çanakkale genelinde ikinci üniversite kayıtlarında ortalama %30’luk bir artış yaşandı. En çok tercih edilen bölümler, her zamanki gibi iş imkanı gözüyle bakılan Sağlık bölümleri. Vatandaşlar iş bulabilmek ümidi ile sağlık bölümlerini tercih ediyorlar.

KAYIT DÖNEMLERİNDE GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

Çanakkale Açık öğretim Bürosu çalışanları kayıt dönemlerinde gece gündüz çalıştıklarını söylediler. Kayıt dönemlerinde çalışma saatlerinin olmadığını ve bazı günler işin gece 01.00 de bittiğini dile getirdiler.

Açıköğretim fakültelerinde kontenjan sayıları bulunuyor. Ve kontenjan sayıları vatandaşların kayıt yaptırma sayılarını düşürüyor. Açıköğretim de kontenjan sayılarının kaldırılmasıyla daha çok vatandaşın diploma alabilme fırsatı da olacak. Vatandaşlar kontenjan sayısının kalkmasını bekliyor.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech