Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Büyükelçi Sybiha’dan efsanevi yorum

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha bir dizi ziyarette bulunmak için Çanakkale’ye geldi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a kenti çok beğendiğini ifade eden Büyükelçi; “Siz efsanevi bir başkansınız, üst üste seçimleri kazanmışsınız, tebrik ederim.”dedi.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha bir dizi ziyarette bulunmak için Çanakkale’ye geldi. İlk olarak Çanakkale Valilisi Orhan Tavlıyı ziyaret eden Büyükelçi Sybiha, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı da ziyaret etti. Ziyaretlere İstanbul Başkonsolosu Andre Gaman , Çanakkale Fahri Konsolosu Mehmet Işık da katıldı.

Valilik ziyaretinin ardından kordonda kısa bir yürüyüş yapan Büyükelçi Sybiha Truva Atını da inceleyerek, fotoğraf çektirdi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’ne geçti. Rektör Acer ile uzun süre sohbet eden Büyükelçi Sybiha iki ülke arasındaki sıkı ilişkilerden ve oluşan güven ortamından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yücel Acer, Odessa National İ. Mechnikov Üniversitesi ile ortaklaşa Doğu Avrupa Çalışmaları alanında bir yüksek lisans programı hazırlığı içerisinde olduklarını ifade etti. Büyükelçi, Türklerin misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Çanakkale’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Büyükelçi; “ Gelmeden önce üniversiteniz ile ilgili araştırma yaptım ve eğitim kalitenizi çok yüksek buldum. Ukrayna’daki üniversiteler ve sizin üniversiteniz ile ilişkileri geliştirmek isteriz.Çanakkale gibi özel bir yerde olmaktan çok mutluyum. Türk halkının kurtuluş savaşının burdan başlaması sebebiyle bu tarihi duyguyu hissedebiliyoruz.

SİZ EFSANEVİ BİR BAŞKANSINIZ”

Büyükelçi son olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı da makamında ziyaret etti. Büyükelçi Sybiha ziyarette ikili ilişkilerin öneminden bahsederek; “ Son yıllarda Türkiye ile olan ticari hacmimiz % 19’luk bir büyüme gösterdi. Biz sadece devlet ilişkilerinin değil, halkın da iç içe olmasını istiyoruz. Ukrayna ile Türkiye arasında vize ve pasaport olmayışı birbirimize ne kadar güvendiğimizin de bir göstergesidir.” dedi. Çanakkale’de yaşayan Ukraynalıların bir dernek kurmak istediğini de sözlerine ekleyen Büyükelçi Sybiha; “ Bir kentimiz ile sizin kentinizin kardeş kent olmasını istiyoruz.”dedi.

Kente ilk gelişi olduğunu ve beğendiğini dile getiren Büyükelçi Sybiha; “Bir dahaki sefere buraya ailem ile birlikte geleceğim. Kente aşık oldum. Gelmeden önce sizle ilgili bir araştırma da yaptım ve eşiniz ile bir fotoğrafınızı gördüm. Bu kentteki sıcak ilişkiler çok hoşuma gitti. Siz efsanevi bir başkansınız, birçok seçimi üst üste kazanmışsınız.” dedi. Başkan Gökhan’ın Ukrayna nüfusu kaç kişi sorusuna gülerek cevap veren Büyükelçi;”Türkiye ile birlikte 120 milyonuz.” dedi.

Ukrayna Büyükelçisi Sybiha, Başkan Gökhan ve eşi için getirdiği hediyeleri takdim etti. Başkan Gökhan da Türk kahvesi ve fincan takımı ile birlikte, ziyarette çekilmiş fotoğrafı hediye etti. Belediyenin kedisi Barış’ı da fotoğrafta görmek istediğini ifade eden Büyükelçi ziyaretten çok memnun kaldığını da ifade etti.

Büyükelçi Sybiha, ziyaretlerin ardından İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ukraynalı ünlü piyanist Alexey Botvinov’un resitaline katıldı.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech