Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Salhane’nin hikayesi

Bozcaada’nın en özel mekanlarından biri olan Salhane’nin hikayesini, Bozcaada Belediye Başkanı Dr.Hakan Can Yılmaz’dan dinledik.

Bozcaada’nın en güzel noktalarından birinde yer alan Salhane’nin hikayesini, ilçenin Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz anlattı. Başkan Yılmaz, Salhane’nin hikayesini şu sözler ile anlattı; “1997 yılından itibaren 2007 yılına kadar Belediye tarafından kafe&bar olarak hizmet veren bir yer. İsminden de anlaşılacağı üzere burası eskiden Bozcaada Belediyesi’nin mezbahasıymış. 2007’den 2014’e kadar, bizim yerel yönetimi devraldığımız vakte kadar burası atıl bir vaziyette kaldı. Gerçekten içler acısı bir durumu vardı. Salhane’yi mutlaka Bozcaada’ya kazandırmak gerektiğini düşündük1

DOĞAL İSTİHDAM SAĞLANDI
“2015 yılında da burayı kafe tarzında ihaleye çıkarmaya karar verdik. İhaleye o kadar büyük bir ilgi oldu ki… Özel bir yer burası. Aylık kira olarak 40 bin 200 lira verdiler; ihale bu şekilde sonuçlandı. Dışarıdan gelen bir firma almıştı. Bozcaada’daki doğal dengelerin çok üzerinde bir rakamdı bu. Ben insiyatifimi kullanarak o ihaleyi iptal ettim ve gerekçe olarak da fiyatın çok olduğunu açıkladım.
Bozcaada’nın küçük olması, yavaş olması ve Bozcaada’nın değerlerinin, dengesinin korunması bizim için maddi getirinin çok daha üzerindeydi. Bu ihaleyi iptal ederken de halkımıza ‘2016’ya kadar restore edeceğiz, doğal halini bozmadan mevcut halde elden geçirip Belediye olarak kendimiz işletmeye açacağız’ sözünü verdik. Bir sene içerisinde gerekli izinleri tamamlayıp restorasyonu tamamladık.
Tamamı Bozcaada Belediyesi’ne ait bir şirket üzerinden Salhane’yi Bozcaada halkının ve misafirlerin hizmetine sunduk. Burada 11 tane Bozcaada genci çalışıyor. Doğal bir istihdam da sağlanmış oldu. Amacımıza ulaştık. Tekrar 1997-2007 arasındaki özel, Bozcaada’ya gelmek için bir sebep olan Salhane’yi tekrar hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”
Atakan Alkış

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech