Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TKP’lilerden feribot zamlarına tepki

Türkiye Komünist Partisi Çanakkale

Türkiye Komünist Partisi Çanakkale İl Örgütü, GESTAŞ tarafından ulaşım ücretlerine yapılan zam sonrası İskele Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş. tarafından geçtiğimiz ay ulaşım ücretlerine yapılan zam sonrası Çanakkale’de çok sayıda STK, yapılan bu zamları protesto etmişti. Bu protesto eylemlerinin bir yenisi de Cumartesi günü TKP Çanakkale İl Örgütü tarafından gerçekleştirdi.

“GESTAŞ’IN YAPTIĞI YAĞMAYI KABUL ETMIYORUZ”

İskele Meydanı’nda düzenlenen eylemde yapılan basın açıklamasında şunlar dile getirildi: “GESTAŞ Eylül ayında yaptığı yüzde 50 zam için gemilerin bakıma gireceği ve yatırım yapmak için mali kaynak yaratıldığı bahanesini ileri sürdü. 2015 yılında GESTAŞ için hazırlanan Sayıştay Raporunda ise bazı skandallar ortaya çıktı. 30000 TL kitap parası ödenmesine rağmen ortada kitap yok. 2011 yılında İl Özel İdare tarafından GESTAŞ kullanımına verilen 136000 TL parayla Valinin özel işlerine tahsisesn araç alındığı tespit edilmiştir. GESTAŞ tarafından yandaşlara ücretsiz geçiş kartları dağıtılmış, Valilik misafirleri, İl Genel Meclisi Üyesi, ismi verilmeyen dernekler, Kaymakamlık, seçim araçları ve Milletvekili araçları ücretsiz geçiş yapmıştır. Bu yolla 1.045.837 TL kardan vazgeçilmiştir. 2015 yılında Gestaş yıllık maliyetleri 796.876 TL’yi bulan 27 personelini Vali Yardımcısı şoförü ve odacısı, Vali Konağında hizmetli ve bahçıvan, İl Genel Meclisi şoförü ve sekreteri gibi görevlerde görevlendirilmiştir. GESTAŞ A.Ş 2015 yılında 4.341.000 TL net kar elde ederken, yaklaşık 7 Milyon TL’yi 1 yıl içinde faaliyet dışında harcamıştır.”

Türkiye Komünist Partisi Çanakkale İl Örgütü üyeleri protesto gösterisi ve açıklama sırasında GESTAŞ tarafından gelirlerin belli kişi ve kurumlara, Çanakkale halkına sorulmadan yağmalandığını ve bunun kabul edilebilir olmadığı sloganlarla dile geitirildi. TKP üyeleri daha sonra özel hazırladıkları içerikleri bildiri şeklinde İskele Meydanından geçen vatandaşlara dağıttılar.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech