Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeşil alan muamması

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ekim ayı meclis toplantısında İl Genel Meclisi tarafından Eski İl Özel İdaresi binasının yeri ve Halk Bahçesi’nin yeri hakkında alınan kararı değerlendirdiklerini söyledi. Bölgede iki alanın maliye hazinesine ait olduğunu belirten Başkan Gökhan, bölgenin yeşil alan olmasının sadece İl Genel Meclisi’nin aldığı kararla hallolmayacağını ifade etti.

Kent gündemini bir süre önce meşgul eden eski İl Özel İdare Binası’nın yıkılması ve Halk Bahçesi’nin yeşil alan ve meydan olarak kazandırılması konusu konuşulmaya devam ediyor. Belediye Meclis toplantısında konuyu yeniden açan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bölgede maliye hazinesine ait alanlar olduğunu belirterek, bölgenin yeşil alana dönüşmesi için Maliye’nin izni olması gerektiğini söyledi. Başkan Gökhan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’in bölge ile alakalı “kaynak yaratırız” söylemini de mecliste yeniden anımsattı; alanın hazineden alınması halinde maliyetli olacağını dile getirdi.

“ARKADAKİ İKİ ALAN DA HAZİNE ARAZİSİ
Başkan Gökhan mecliste yaptığı konuşmada; “Burada İl Özel Binası’nın birinci bağımsız bölümü Tarımsal Amaçlı Kooperatifler birliğine satılmış. Dördüncü bağımsız bölüm Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na satılmış. Buradaki bina ile ilgili İl Özel İdaresi’nin ‘burayı yıkalım yeşil alan olsun, siz de arkadaki bölümü halledin’ noktasında burada iki bölümün çözülmesi gerekir. Arkada iki tane bina var. Bu iki alan da hazine arazisi. İl Özel İdaresi’nin bu iki alan ile tasarıda bulunma şansı yok. Burada iki tane maliye hazinesine ait alan var. Maliye hazinesinin izni, onayı olmadan biz mecliste bunu iştirak edemeyiz. Dolayısıyla bu alan ile ilgili bir çalışma yapsınlar. Bu alan ile ilgili meclisimiz bir genelge ortaya koyar. Burada ciddi bir maliyet var. Buradan hareketle sayın Vekilimiz Ayhan Gider’in ‘Biz kaynak yaratacağız’ cümlesinin altını çizerek, sayın vekilimiz de bize Ak Parti grubu aracılığıyla bildirirse, biz de bu konuyu meclise getirip detaylı şekilde konuşuruz” dedi.

GİDER; “BU İŞİN BELEDİYESİ-HÜKÜMETİ YOK” DEMİŞTİ

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, geçtiğimiz ay Özel İdare İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin’e yaptığı ziyaret sırasında yıkılacak olan eski İl Özel İdare binası alanlarının değerlendirilmesi konusunda; “Belediye’den üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz” söyleminde bulunmuştu. Gider, “Zatında belediyenin yapması gereken bir iş ama eğer Çanakkale’ye hizmetse bunun belediyesi, merkezi hükümeti yok. Umarım Belediye hiç vakit geçirmeden, hiç sözü uzatmadan polemiklere boğmadan, arkada kendine düşen yerleri kamulaştırır ve Çanakkale’miz güzel bir alana kavuşur” diye konuşmuştu. Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech