Cumhurbaşkanının Talimatıyla MPT-76’ya geçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ekim’de Valiler Toplantısında yaptığı “Bundan sonra polis teşkilatımıza sig sauer silahları alınmayacak” açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma ekibi, tasarımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kale Kalıp tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76’ya geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Ekim’de Valiler Toplantısında yaptığı konuşmada yerli üretim silah kullanımı konusunu dile getirmesi sonrasında, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanlığı harekete geçti.Tasarımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Kale Kalıp tarafından yapılan Milli Piyade Tüfeği MPT-76, Erdoğan’ın talimatı üzerine kendi koruma ekibi tarafından da kullanılmaya başlandı. Erdoğan’ın katıldığı tüm programlarda bahsettiği tüfeklerle görev yapan koruma polislerinin, düzenli atış talimi yaptıkları silahın performansından memnun olduğu öğrenildi. İlk aşamada, Cumhurbaşkanlığı Karşı Atak Timi (CAT) tarafından MPT-76 kullanılmaya başlandı.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile alt yüklenici olan Kale Kalıp tarafından geliştirilen ve üretilen Milli Piyade Tüfeği 11 Ocak 2017 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmişti. MPT-76 tüfeğinini geliştirme ihalesi alt yüklenicisi olan Kalekalıp’tan Dünya Gazetesi’ne verilen bilgide, mekanizma grubu tasarımı, balistik hesapları, üretimde çok önemli bir fonksiyona sahip, takım aparat mastar tasarımlarının yabancı şirket desteği olmadan yapılamayacağı iddialarına karşılık, Kalekalıp tarafından geliştirildiği ve üretildiği kaydedildi. Kalekalıp’ın projeye dahil olmasının tarafların incelemesi sonucunda oluştuğu belirtilirken, geliştirme sürecindeki A serisi 50 tüfeğin de namlu hariç, MKEK yerine kendileri tarafından yapıldığını belirttiler. Kalekalıp’ın, MPT-76 seri üretim projesi kapsamında 15 bin adet tüfek üreteceği belirtildi.

Derleyen: Engin Ören

 , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com