AY BİTMEDEN AŞURE KONUŞALIM

Hicri takvime göre Muharrem ayının girmesiyle birlikte aşure hazırlıkları başladı. Bereket, bolluk inancının en güzel, en besleyici, en sağlıklısı olan aşure, tatlı kategorisinde masum olarak kabul edilebilecekler arasındadır aslında… Keşke şeker olmasa, şekersiz yapmaya başlasak ve teşvik etsek ama yine de porsiyon kontrolüyle sağlık ve kilo dengesini koruyabiliriz sanırım.

Aşure içerisinde yapımına göre farklı malzemeler barındırsa da tahıl grubundan kıymetli buğdayla ve baklagillerle, zengin B vitamini içeriği göz dolduruyor. İçerisine katılan meyvelerden bolca mineral ve yine A ve C vitamini, demir alıyoruz. Ayrıca ceviz, badem, fındık eklemeleriyle de omega-3, selenyum ve E vitamini de alarak bir sağlık deposu haline geliyor. Bolca posa içerdiği için aşure güzel bir doygunluğa sebep ve aynı zamanda da bağırsak sağlığına yardımcıdır. Peki şeker? Maalesef bu konu işin tadını biraz kaçırıyor. Şeker ilave etmeden, koyduğumuz kuru ve taze meyvelerle tadına varmak yeterli bizce.

Peki bu kıymetli tatlıyı ne zaman ve nasıl tüketmek gerekir? Orta boy bir kase aşurenin ana öğün olarak tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır tabii yanında bir su bardağı sütle hazırladığınız bir kahveyle. Ya da sade kahvemin yanına eşlik etsin istiyorsanız da yarım kase yeterli diyoruz. Unutmayın, orta boy bir kase(200 gr kadar) aşure yaklaşık 300-350 kaloridir. Yanına alacağınız bir su bardağı süt ile 400-500 kalori arasında bir öğün elde etmiş olursunuz. Ayrıca süt, aşuredeki şekerin, kan şekerinizi daha dengeli ilerletmesine yardımcı olacaktır.

Kilo almak isteyenler için güzel ve besleyici bir alternatif olan aşureyi, kilo verme sürecinde ve kilo denetimini sağlamaya çalışanlar dikkatli tüketmelidirler. Çocuklar için de pek çok tatlı alternatifine göre çok daha besleyicidir. Diyabetli bireylerin tüketirken çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle diyabetli bireylerin tatlandırıcı ile yapılan aşureleri tercih etmelerinde fayda vardır.

Son olarak üzerine eklediğiniz tarçının hem tadına tat kattığını hem de glisemik yükünü hafiflettiğini hatırlatmak istiyoruz. Sağlık ve ağzınızın tadıyla geçen bir aşure ayı diliyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com