Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En eski ilkokul: İstiklal İlkokulu

Kentin en eski okullarından

Kentin en eski okullarından biri olan İstiklal İlköğretim Okulu, 200 öğrencisi ile eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Emine Kordele Aydın ile İstiklal İlkokulunu konuştuk.

İstiklal İlköğretim Okulu, kentin en köklü ilkokulu olarak eğitim öğretim hayatına devam ediyor. İki kız çocuğu annesi Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Emine Kordele Aydın ile okul ve öğrenciler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:

200 ÖĞRENCİLİ OKUL

200 öğrencimiz ve 8 şubemizle birlikte yeni bir senenin başlangıcındayız. Okul mevcudumuz az olunca sınıflar da kalabalık olmuyor. İlköğretim olduğumuz için bunun çok büyük faydalarını görüyoruz. Öğrencilerin okula alışma süresi daha kolay oluyor. Her sınıfımızda sınıf annelerimiz var. Her türlü sorunu el birliği ile hızlıca çözebiliyoruz. Ancak okulumuz tarihi bir binada yer aldığı için zaman zaman sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Sürekli bir yenileme ihtiyacı oluyor. Bu yaz badana ve çatı temizliği yapıldı ama ihtiyaçlar bitmiyor tabii ki!”

EN BÜYÜK SORUN TUVALETLER

Okulumuz öğrencileri henüz oyun çocuğu ama yeterli büyüklükte bir bahçemiz yok. Çanakkale Kent Konseyi ve İsmetpaşa Mahalle Meclisi ortaklaşa aldığı kararla ön bahçemizde bulunan Atatürk büstünü restore edecek. Böylece o kısımda da biraz alan kazanmış olacağız. Yine ön bahçedeki ağaçlı kısımda yağmur sularının tahliye sıkıntısı var. Biraz su biriktiğinde öğrencileri durdurmak zor oluyor. Aslında en önemli sorunumuz tuvaletler. Zaten fiziki yetersizlikten dolayı tuvaletlerimiz dışarıda. Bu tuvaletlerin tamamı alaturka. Özellikle birinci sınıflar bu tuvaletleri kullanmakta sıkıntı çekiyor.”

TORUNLAR ANKARA’DA BULUŞACAK

Sosyal ve sanatsal faaliyetlere oldukça önem veren bir okuluz. Sonuçta öğrencilerimiz çok küçük ve onları biraz daha dinamik tutmak ve hayata donanımlı hazırlamak hepimizin temennisi. Geçtiğimiz sene Halk Eğitim Müdürlüğünün de desteklerini alarak spor, resim ve halkoyunlarına ağırlık verdik. 2 Kasım 2017’de Ankara’da olacağız. ‘Torunlar Ankara’da Buluşuyor’ etkinliği kapsamında Samsun Canik ilçesi Yavuz Selim İlkokulu ile birlikte gidiyoruz. Bu etkinliğin ilk ayağında onlar Çanakkale’ye geldiler. Sonra biz Mayıs ayında Samsun’a gittik. Şimdi de Ankara’da olacağız.

GÜÇLÜ ÇOCUKLAR PROJESİ

Şu anda okulumuz öğrencileri bir Erasmus programına dâhil oldular. ‘Güçlü Çocuklar- Strong Kids’ isimli bu programda Almanya, Belçika, Letonya ve İtalya yer alacak. Bu proje ile özellikle sporun değeri ve erken çocukluk dönemi hareket deneyimleri hakkında farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Projenin bitiminde bu ülkelerden gelen spor aletleri okulumuza hediye edilecek.”

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech