BACASIZ FABRİKALARIMIZ ORGANİK TOPRAKLARIMIZ 2

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Selamlar… Bu hafta sizlere kırmızı Kaliforniya solucanını tanıtmakla yazımıza başlamak istiyorum. Amerika’nın Kaliforniya akademisinde laboratuvar ortamında vermikompost yani solucan gübresi üretmek için melezlenmiş bir kültür solucanıdır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı, bir toprak solucanı değildir. Diğer toprak solucanlarıyla karıştırılmaması gerekir. Bu solucanlar, çevremizde gördüğümüz bildiğimiz taşın altındaki solucandan değildir. Yapısında çok daha farklı bileşenler vardır.

SOLUCAN NASIL VE NEYLE BESLENİR

Solucanın ana besin maddesi büyükbaş hayvan gübresidir. Yalnız bu büyükbaş hayvan gübresi pastörize edilmiş yani steril edilmiş bir gübredir. Bu gübrenin yapısında var olan kompost’un kompostlaşma süresi uzun olduğu için bu işlemi fermantasyonla hızlandırmak gerektiğinden ve en iyi fermantasyon aracıda solucanlar olduğu için bu kompost solucanlarla birleştirilip vermikompost (Solucan Gübresi) oluşturulmuştur. Çıkış noktası budur.

Kompostlaşmayı hızlandırıp solucanın içindeki yani bağırsaklarındaki enzimlerle destekleyerek aynı zamanda topraktan gelen patojenik hastalıklara da baş kaldıran bir yapısı olan %100 doğal organik gübredir. Daha açık anlatırsak solucanı bir tüp gibi düşünelim. Mamalarını verdiğimiz zaman bu mamalar solucanın sindirim sisteminden geçerken yedi enzimle parçalanıyor aminoasitlerle de zenginleşiyor ve dışkılanıyor. Biz bu gübrenin oluşumunda herhangi bir katkı maddesi, bir kimyasal kullanmıyoruz. Yani herhangi bir dış etken yok. Bu solucanın kendi florasının yapısıdır.

Solucan gübresi yaşayan bir gübredir. Bunun içinde etkisi fevkalade yüksektir. Çünkü enzim aktivatörleri içerisindeki gübreye geçiyor. Gübreyle beraber toprağa verildiğinde orada var olan ama bitkinin alabileceği formda olmayan her türlü elementi makro ve mikro elementi faaliyete geçirerek alabilir hale getiriyor. Yani tamamen mikro biyolojik ve yaşayan bir gübre… Solucanımızı tanıtmaya devam ederken şu önemli özelliğini de anlatmak isterim. Sölom sıvısı. Bu solucanlarımızda olan çok özel bir sıvıdır. Biz bunu mucize sıvı olarak tanımlarız. Solucan kendisini patojenik (Hastalıklardan) ortamlardan korumak ve nemli tutmak için salgıladığı özel bir sıvıdır. Kısaca bu sölom sıvısı ürünün etrafına bir bariyer oluşturup her türlü hastalıktan ve kimyasaldan koruduğu gibi kurak topraklarda bile bitkinin nemini koruyarak gerektiği kadar su vererek bitkiyi güçlendirir.

Sonraki yazımızda solucanımızı ve gübremizi tanıtmaya devam edeceğiz…2 yorum

  1. Merhaba,

    geçenlerde paylaştığınız videonuza rastladım. Ortak girişimcilikle ilgili olan. konuyla ilgili sizinle nasıl irtibata geçebiliriz?

  2. Numaranızı buldum. Görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com