Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İŞKUR piyasanın nabzını ölçüyor

Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü

Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 2017 yılı Nisan ayında Çanakkale’de yapılan İşgücü Piyasası Araştırması ile ilgili raporlama çalışmaları tamamlandı. İl Müdürü Ali Çalışkan ve personel tarafından yüz yüze yapılan 400 görüşmenin ardından hazırlanan raporda, her 3 işyerinden birinde açık iş olduğu tespit edildiği belirtildi.

İŞKUR İl Müdürü Ali Çalışkan, geçtiğimiz hafta kurum personellerinden Girişimcilik Eğitmeni Danışmanı Dr. Sadık Vural, İş ve Meslek Danışmanı Ahmet Sarman ile birlikte kadın girişimci Full Sandwich işletmecisi Filiz Yanar’ı yerinde ziyaret ederek yeni mekanının hayırlı olmasını diledi.

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Çalışkan, rapor ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “2017 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında Çanakkale ilinde 20+ istihdama sahip 400 işyeri ziyareti gerçekleştirmiştir. İşyerleriyle, kurum personeli tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen ‘İl İşgücü Piyasası Araştırması İşyeri Bilgi Formu’ kapsamında, 30 Nisan 2018 tarihleri itibariyle artış/azalış olacağı düşünülen mesleklere ilişkin sorular sorulmuştur.”

26 BİN 421 ÇALIŞAN

“Araştırma kapsamında mevcut çalışanı ve açık işi bulunan meslekler Bu işyerlerinde 26 bin 421 çalışan tespit edilmiştir. Çanakkale ilinde araştırma kapsamına giren 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 29,2’sinde açık iş bulunmaktadır. Bu oran, Türkiye ortalamasının üstünde olup Türkiye geneli için açık işi olan işyeri oranı yüzde 17,7 olarak gerçekleşmiştir. Çanakkale ilinde 180 işyerinden 615 kişilik açık iş tespit edilmiştir. Çanakkale ilinde açık işi olan işyeri oranı Türkiye ortalamasının üzerinde olup her 3 işyerinden birinde açık iş olduğu tespit edilmiştir.

Çanakkale ilinde en fazla açık iş olan meslekler; Beden İşçisi, Sapancı (Kaldırma Teçhizatlı), Garson (Servis Elemanı), Şoför-Yük Taşıma, Metal İşleri Teknisyeni, Kasiyer, Endüstriyel Ve Yapısal Çelik Konstrüksiyon İşçisi, Seyahat Servis Elemanı (Host/Hostes/Otobüs-Tren), Konfeksiyon İşçisi, Ve Reyon Görevlisi olarak sıralanmaktadır.

İşverenlerin açık işlerinde kadın işgücü tercihinde bulundukları en fazla açık iş olan meslekler ise Servis Rehberi (Okul),  Paketleme İşçisi (Gıda), Balık Temizleme İşçisi, El Nakışçısı, Kasiyer, Meyve Sebze Ayıklama İşçisi Ve Peynir İmal İşçisi ilk sıralarda gelmektedir.

Önümüzdeki dönemde İnşaat işçisi, Çelikhane işçisi ve Satış Danışmanı meslekleri en çok istihdam artışı beklenen mesleklerin başında gelmektedir.

Araştırma sonuçları yakında www.iskur.gov.tr adresinde ayrıca İl Müdürlüğümüzden araştırma sonucunun derlendiği kitabı temin edebilirsiniz.”

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech