Köklü ilkokul: 18 Mart İlkokulu

Kentin en eski ve köklü ilkokullarından biri olan 18 Mart İlkokulu 848 küçük öğrencisi ile yola emin adımlarla devam ediyor. Tercih edilen okullardan biri olan 18 Mart, Belediye tarafından sözü verilen çok amaçlı toplantı salonunun bitmesini bekliyor.

18 Mart İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı bir çok annesi Arzu Akın okuldaki bütün çocukların annesi gibi görülüyor. Veliler her türlü bilgi ve sorun için Akın’ı arayıp çözüme ulaşıyor. Aile Birliği Başkanı Akın velilerin okuldaki gözü gibi…

18 Mart İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı üçüncü sınıf öğrencisi bir kız çocuğu annesi Arzu Akın okuldaki bütün velilerin gözü kulağı gibi… Kimya Mühendisi olan Akın bu görevi severek yerine getiriyor. Bütün gün çalan telefonlar, ilkokul öğrencilerinin alışma süreci, okulda karşılaştıkları sorunlar, geziler ve kendi çocuğu…. Hepsine sevgi ve ilgi ile koşuyor. Birlik Başkanı Akın ile okuldaki görevi ve okulu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte o sohbetin satır başları…

848 ÇOCUKLU ANNELER: OKUL AİLE BİRLİĞİ

“Okulumuz bölgenin en eski okullarından ve ilkokullar arasında tercih edilen bir okul. 848 öğrencimiz var. Ben burada hepsinin annesi gibiyim. Ben eğitimin ancak veli ile birlikte giderse sağlıklı olacağına inanıyorum. Biz okul aile birliği olarak ekip olarak hareket ediyoruz. Bahçede bir çocuk düşse, derslerinde bir sorun olsa ya da annesini özlese, biz hemen çocuğun yanında oluyoruz. Ben bu işi gönüllü olarak severek yapıyorum. O yüzden göreve geldiğimde hemen veliler ile tanıştım, kaynaştım. Her sınıfımızda bir de sınıf annesi var. Her türlü sorunun üstesinden kolayca geliyoruz. Çünkü hepimizin ortak derdi, çocuklarımızın iyi bir eğitim alması.”

OKULUN BİR ZEKA SINIFI VAR

“Okulumuzda 25 ilkokul, 1 özel , 4 de anasınıfı var. 1. Sınıfları ön taraftaki binada topladık. Onlar orada birbirlerine ve okula alışırken diğer sınıflar ikinci binada toplandı. Okulumuzda bir kütüphane yok ama her sınıfın zengin bir kitaplığı var. İlkokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanması için elimizden ne gelirse yapıyoruz, bu çok önemli. Ancak bizim öğrencilerimiz henüz çok küçük. Ana sınıfından dördüncü sınıfa kadar buradalar. Bu da şu demek oluyor, hala oyun çocuğu onlar. Okul müdürümüz İlhan Kurt’un her zaman bize dediği gibi ‘ En iyi öğrenme metotu oyundur.’ Gestaş sponsorluğunda okulumuza kazandırılan bir zeka oyunları sınıfımız var. Tüm okul sıra ile bu sınıfı kullanıyoruz. Bu sınıfta okuma etkinlikleri yapılıyor, zeka oyunları oynanıyor. Çok sayıda kutu oyunlarımız da var. Çocuklar oynayarak daha çok hızlı ve etkili öğreniyor. Bu sınıfı bize kazandırdığı için Genel Müdür Volkan Uslu’ya ve Gestaş’a çok teşekkür ediyoruz.”

BELEDİYEMİZDEN RİCA EDİYORUZ

“Hastanebayırı Spor Kulübüne de ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Halısahanın anahtarını bize verdi. Müsait olduğu zamanlarda çocuklarımız ile orada etkinlik yapabiliyoruz. Çünkü okulumuzun bahçesi sayımıza yetmiyor. Bunun için yapacak bir şey yok gibi duruyor. Çok amaçlı bir toplantı salonuna ihtiyacımız var. Çocuklarımızın folklor ve tiyatro etkinlikleri için yerimiz yok. Belediyemiz bize burayı yapacağına dair söz vermişti. Salonun üstü belediye tarafından kapatıldı ancak zemin duruyor ve yanları kapatılmadı. O yüzden Çanakkale Belediyesinden rica ediyoruz, bu salonun yapımı tamamlanırsa çocuklarımız için çok iyi olacak.”

HER ÖĞRENCİ ENSTÜRMAN ÇALMALI

“Öğrencilerimizin sosyal etkinliklere dahil olması bizim için çok önemli. Müdürümüz İlhan Bey ile yaptığımız bütün toplantılarda bunun üstünde duruyoruz. Kendisi her çocuğun bir enstrüman çalması konusunda çok dikkatlidir. Biz de çocuklarımıza müzik zevkini aşılamak istiyoruz. Satrançta ve jimnastikte il birinciliklerimiz var.”

Dilek Akşen, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com