Bir yılda 19.252 ücretsiz tarama

Erken Teşhis Hayat Kurtarır’ teması ile yola çıkan Çanakkale İl Sağlığı Müdürlüğü, KETEM birimi kanser taramalarını ücretsiz olarak gerçekleştiriyor. KETEM bu yıl il genelinde toplam 19.252 kişiye kanser taraması yaptı.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Erken teşhis sağlanarak, kansere bağlı erken ölümlerin azaltılabildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak tarama programlarının önemi artmaktadır. Tarama programları, kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

Çanakkale İl Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı hizmet vermekte olan KETEM biriminde ve ilçelerde hizmet veren Mobil Kanser Tarama aracında ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır!’ prensibiyle 40-69 yaş kadınlara Meme Kanseri Taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Taraması ve 30-65 yaş arası kadınlara Rahim Ağzı (Serviks ) Kanseri (HPV-DNA)Taraması yapılmakta ve aynı zamanda Sigara Bırakma ve Danışma Hizmetleri Polikliniği hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. Hizmetlere ulaşmak için kimlik kartı ile belirtilen yaş aralıklarındaki bireylerin ilgili taramalar için başvurmaları yeterlidir.

Merkez KETEM birimi ve Mobil Kanser Tarama aracı ile 2017 yılı Eylül ayı itibariyle 6451 kişiye meme kanseri,4383 kişiye rahim ağzı kanseri ve 8418 kişiye kalın bağırsak kanseri olmak üzere ilimiz genelinde toplam 19.252 kişiye kanser taraması yapıldı.

Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından da Aile Sağlığı Merkezlerinde, Hastane önlerinde, köylerde, semt pazarlarında ve halka ulaşılabilecek her yerde eğitim ve bilgilendirme yapılarak, KETEM ve Mobil Kanser Tarama Aracına yönlendiriliyor. KETEM birimi Barbaros Mahallesi 19 Mayıs Sokak İsmet Çubuklu Apartmanı No:12 B Blok‘ta hizmet vermekte olup, Mobil Kanser Tarama Aracı da önceden planlanan tarihlerde ilçelerde halkın hizmetine sunuluyor. Belirtilen yaş aralıklarındaki tüm vatandaşlar ücretsiz kanser taramalarını yaptırmak için KETEM ve Mobil Kanser Tarama Aracına başvurabilir.

Dilek AkşenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com