Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altının nabzı yüksek

ABD’nin, Türkiye’deki vize hizmetlerini

ABD’nin, Türkiye’deki vize hizmetlerini askıya aldığını açıklamasının ardından Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya almasının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini gören Altının nabzını Çanakkale Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, gazetemize değerlendirdi.

ABD ve Türkiye’nin açıklamaları sonrası gram altın 155,7 Lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Çeyrek altın yüzde 4 yükselişle 250 liradan, Cumhuriyet altını ise 1025 liradan alıcı gördü. Altın fiyatları, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerine ilişkin endişelerin, altına olan güvenli liman talebini canlandırması ve doları baskı altında bırakmasıyla yükseldi. Çanakkale’deki altın piyasasını ve vatandaşın altın alım-satımındaki eğilimini Çanakkale Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay gazetemize değerlendirdi.

Çanakkale Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, altındaki fiyatı şu sözlerle değerlendirdi; “Döviz artışı Amerika’yla yaşanan vize olaylarından kaynaklanıyor. Yabancı yatırımcının borsa çıkışı buna etki etti. Tabi Merkez Bankasının alacağı karar çok önemli. Uluslararası piyasalarda Türk Lirasının değer kaybı vize muhabbetinin ortaya atılmasında sonra ciddi bir reaksiyon vardı. Pazartesi de bu yüksek reaksiyonla piyasalara endekslendi. Ancak bugün itibari ile Türk Lirası değer kazanmaya başladı. Bu şartlar altında altın piyasasının yükselişi de Türk Lirasından kaynaklanmıyor. Doların yükselişinden kaynaklanıyor.”

“BÜYÜK DEVLETLER ALTIN BIRIKTIRIYOR”
“Uluslararası bakarsak dünyanın muhtelif yerlerindeki bütün coğrafyalarda sıkıntı var. Avrupa ve İspanya’da başlayan bir özerliklik politikasıyla başlayan bir reaksiyon, orta doğunun zaten yıllardır kanayan bir yarası var. En son Kuzey Irak’ın kendisine ait özerk bölgenin bağımsızlığını ilan etmesi adına yapmış olduğu bir referandum çalışması var. Bu da her zaman olduğu gibi altın, gümüş gibi argümanların çok yüksek derecede prim yapmasına sebep oluyor. Şuan dünya’da ki sayılı devletler ciddi derecede altın biriktiriyor.”

“DİJİTAL PARA, DOLARIN ROLÜNÜ ALIYOR”
“Almanya ikinci dünya savaşından sonra Arjantine gönderdiği altınları ülkesine geri çekti. Ona keza Amerika’daki altınlarını da ülkeye çekti . Bunun sebebi ise altının dünya kaosunda en güvenilir yatırım olması, dünyada karşılıksız basılan paranın karşılığı ise patlama noktasına geldi. Dünya çapında bildiğiniz üzere dijital para dönemi başladı. Bu dijital para dünyada doların rezerv paradan çıkmasına sebep oluyor.”

“ABD’DE MİLLİYETÇİLER İLE KÜRESELCİLER KARŞI KARŞIYA”
“Amerikan milliyetçileri ile küreselciler arasında yaşanan güç devşirmeleri kavgası dünya piyasalarını ciddi derecede etkiliyor. Amerikan milliyetçileri dijital paraya izin vermek istemiyor. Bu milliyetçiler Obamacılar küreselciler ise Trumpcılar. Bu küreselciler parçala böl mantığını tüm ülkeler de uygulamak istiyorlar.”

“CUMHURBAŞKANININ ÇAĞRISI YERİNDE BİR ÇAĞRI”
“Hükümetimizin uygulamak istediği esas argümanlardan bir tanesi de yastık altı altınların değer kazandırılması. Devlet bankalar üzerinden altın tahlili fonu yarattı. Tahlil dönemi de yeni açıldı. Bu olayla birlikte bir günde 100 kilo altının tahlillere yatırıldığı ifade edildi. Yastık altındaki altın rakamlarının 2 ton civarında olduğu iddia ediliyor.”
Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech