Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

45 bin araç nereye park edecek?

165 bin 517 nüfuslu

165 bin 517 nüfuslu Çanakkale Merkez’de trafiğe kayıtlı 89 bin 180 araç bulunuyor. Kent içerisinde 16 bin 715 kapasitelik araç park etme yeri mevcut. Verilere göre açıkta kalan araç sayısı, Çanakkale’nin park sorununu ciddi boyutuyla ortaya koyuyor…

Çanakkale’nin park sorunu bilinen bir gerçek. 165 bin nüfuslu Merkez ilçede 89 bin 180 aracın trafiğe kaydı mevcut. Bu sayının 40 binini otomobiller, 25 binini motosikletler, 24 binini ise kamyon, minibüs, otobüs ve benzeri araçlar oluşturuyor.
Çanakkale’de var olan toplam park kapasitesi 16 bin 715 aracı kapsıyor. Bu sayının 3 bin 621 araçlık park etme kısmını Çanakkale Belediyesi’nin otoparkları karşılıyor. Geriye kalan 13 bin 94 araç ise Çanakkale Merkez’deki 3 bin 45 özel otoparkın kapasitesi dahilinde…

YENİ OTOPARKLAR YAPILACAK
Önümüzdeki süreçte Çanakkale Belediyesi tarafından yapılması planlanan park yerleri de mevcut. Yapılmakta olan yeni belediye binasının altında 160 araçlık otopark alanı bulunacak. Atatürk Caddesi’nde yapımı süren Cennet Otoparkı ise 700 araç kapasiteli olacak. Kaya Sokak’ta planlamaları devam eden katlı otopark hayata geçer ise 180 araçlık yer açılacak. Belediye tarafından planlamaları devam eden Carrefour AVM’nin alt kısmına otopark yapılması halinde bin araçlık park yeri olacak. Tüm bunlar tamamlandığı takdirde 2 bin 40 araçlık kapasite artışı yaşanacak.

45 BİN ARAÇ AÇIKTA KALIYOR
Mevcut park kapasitesinin üzerine yeni yapılacak otoparkların kapasitesi eklenince karşımıza 18 bin 755 sayısı ortaya çıkıyor. Kolay park yeri bulabilen motosikletler harici Çanakkale Merkez’deki tescilli araç sayısı ise 64 bin adet. Mevcut olan, yapımı devam eden ve planlanan otoparkların dışında açıkta kalan otomobillerin adeti 45 bin adet; ancak gün geçtikçe bu sayı da artış gösterecek.

VATANDAŞ KALICI ÇÖZÜM İSTİYOR
Açıkta kalan 40 bini aşkın motorlu araçlar Çanakkale Merkez’de görünen kaldırımlara, bisiklet yollarına ve hatta engelli park yerlerine araç park edenleri açığa çıkarıyor. Vatandaşlar, Çanakkale’deki park sorununa kalıcı bir çözüm bulunmasını talep ediyor.

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech