Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kapıdaki masraf kombi

Kış günlerinin yaklaşmasıyla ve

Kış günlerinin yaklaşmasıyla ve havaların soğumasıyla vatandaşın düşündüğü temel problem ısınma. Isınmak için eve kombi tesisatı döşemenin maliyeti hane başı 5.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. İlerleyen günlerde hanesi ısınan vatandaşın cebi de ısınacak.

Kış günlerinin yaklaştığı bu dönemlerde vatandaşın temel problemi ısınma. Soba ile ısınan evlerinde, doğalgaz ile ısınan hanelerinde temel masrafı faturalar. Önümüzdeki günlerde evlerin camları kapatılarak vatandaş evini ısıtma çabasına girecek. Isınmak için vatandaşın önünde iki yol var. Birinci yol soba ile ısınma, ikinci yol ise doğalgaz ile ısınma. Doğalgaz ile ısınan vatandaşın düşündüğü masraf kombi bağlatma ücreti olurken, soba ile ısınan vatandaşın masrafı kömür fiyatları…

Çanakkale Kent esnaflarından Al-Teknik Makine Mühendisi Ömür Aksüt, kombi bağlatma masrafının kısa vadede amorti edileceğini söyledi.

“KOMBİ MALİYETİ 5.500 TL İLE 7.000 TL ARASINDA”

Aksüt kombi masrafı ile ilgili, “Kombilerin bağlanma maliyetleri dairelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 90 metrekare bir dairenin ortalama maliyeti 5.500 TL ile 7.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kombinin takımı, doğalgaz ve kalorifer tesisatı dahil. evin büyüklüğüne, evin izolasyonuna ve kullanacak kişinin beklentilerine göre değişim yaşanıyor” dedi.

“HARCANAN MASRAF KENDİNİ AMORTİ EDİYOR”

Aksüt, vatandaşa bir anda 5.000TL vermenin ağır geldiğini ama uzun vadede bu meblağının kendisini amorti etmesiyle ilgili de şöyle konuştu: “Şu anda bir tüp almak isteseniz 75 TL her ay ocak ve duşta kullanmak için 140 TL harcama yapılıyor. Fakat mutfakta ocak kullanımında ve banyoda sıcak su olarak kullanıldığında 4 kişilik bir ailenin doğalgaz harcaması 25 TL’yi geçmiyor. Tüple kıyaslandığından aylar içerisinde doğalgaz ekipmanı için harcanan masraf kendi kendisini amorti ediyor. Sobalı bir dairede yıllık yakıt tüketimi; Kömürün tonu şu anda 700-800 TL. Yılda 2 ton kömür yakan bir dairede 1.500 TL bir masraf oluşuyor. Bu sistemde de daire içersinde eşit bir sıcaklık sağlanamıyor. Sadece sobanın yandığı alanda sıcaklık sağlanmış oluyor. Bu hesaplara bakıldığında doğalgaz ekipmanı harcaması olarak bakıldığında ortalama 5 sene içerisinde vatandaş harcadığı masrafı geri kazanmış oluyor”

“KOMBİDE BAKIM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

“Kombi bakımı kombinin ömrünü uzatır. Her yıl düzenli olarak kombilerin bakımlarının yapılması gerekmektedir. Kombi bakımları ortalama 60 TL – 100TL arasında değişiklik göstermektedir. Kombi bakımında kombinin motoru, elektrik aksamları, gaz boruları, yanma odası temizliği gibi hayati önem taşıyan ekipmanların bakımı ve temizliği yapılıyor. Hem kullanılan evde yaşayan vatandaşların can güvenliği hem de yakıt tasarrufu açısından kombi bakımlarının her yıl düzenli olarak yapılması hayati önem taşıyor.”

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech