Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kazdağları’ndaki 7 tehdit

İstanbul’da düzenlenen “Basın mensupları

İstanbul’da düzenlenen “Basın mensupları için ÇED okuryazarlığı” atölye çalışmasında konuşan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, bölgenin oksijen deposu Kazdağları’na yönelik tehditleri dile getirdi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye)’nın, “Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Toplum Hareketi” kapsamında projelendirdiği “Basın Mensupları için ÇED Okuryazarlığı” atölye çalışması geçtiğimiz haftasonu İstanbul Radisson Blu Otel’de düzenlendi. Atölye çalışmasına Türkiye’nin birçok farklı ilinden ulusal ve yerel yayın yapan gazetelerin muhabirleri katıldı.
Gerçekleştirilen organizasyonda konuşan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süheyla Doğan, Kazdağları ekolojisine yönelik tehditleri dile getirdi. Doğan, Kazdağları’na yönelik tehditleri 7 başlık altında belirtti. Bölgemizin oksijen kaynağı Kazdağları’na yönelik tehditler Doğan tarafından; “Onlarca altın-metalik madencilik projesi, ikisi faal, ikisi inşa halinde 16 adet termik santral, kimyasal tarım ilaçları, taş ocakları, uygun olmayan yerlerde ve koşullarda yapılan ve ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilen RES ve jeotermal projeleri, fizibilitesi uygun yapılamayan büyük barajlar, Çanakkale Köprüsü ve bağlantı otoyolları” şeklinde sıralandı.

ÇIRPILAR DOSYASI İNCELEMEDE


Öte yandan Yenice’ye yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali’nin itiraz dosyalarının incelemede olduğu öğrenildi. Çırpılar Termik Santrali için yapılan itirazlar 5 Ekim 2017’de sona ermişti. Yasaya göre kamuoyu nezdinde 10 gün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde durması gereken termik firmasının ÇED raporunun, belirtilen süreden evvel kaldırılması tepkilere neden olmuştu. Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech