İşin sırrı zeytinde!

Kahvaltının vazgeçilmez besini zeytinin içeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücuda sağlık ve güzellik geliyor. 

Akdeniz bölgesinde yaşayan kadınların hem daha uzun yaşamaları hem de sağlıklı pırıl pırıl saçlara sahip olduklarının en önemli nedeni zeytin ve zeytinyağıdır.

EVDE NASIL ZEYTİN HAZIRLARIM?

Ancak dışarıdan aldığımız bir çok zeytin kimi zaman boyalı ya da katkı maddeli olabilir. Cuma pazarına bu hafta gelen yeni toplanmış zeytinler ile evde kendi zeytininizi hazırlayabilirsiniz.  Satın aldığınız ya da ağaçtan topladığınız zeytiniz ezik, çürük, çok yumuşak ve açık renkli zeytinler varsa ayıklayın. Kalan zeytinleri dikkatli bir biçimde yıkayın ve sularını tamamen süzün. Pet su veya meşrubat şişelerine  kaya tuzu için boşluk kalacak şekilde zeytinleri doldurun. Aroma vermek için isterseniz 3 çay kaşığı sirke ekleyebilirsiniz,.Üzerine her 1 kilo zeytin için yaklaşık 100 gram olmak üzere kaya tuzu koyun.Pet şişelerin kapaklarına yorgan iğnesi veya çivi ile küçük bir delik açın. Şişeleri serin ve loş bir yere kaldırın. 1 ay boyunca her gün şişeleri sağa sola sallayın ve altını üstünü çevirin. 2-3 günde bir şişelerin kapağını hafif gevşetip gazını çıkartın ve tekrar kapağı kapatın. Zeytini kurduktan 2,5 ay sonra tuz zeytini pişirir acısı gider ve hazır hale gelir. Zeytinler olgunlaştığında şişeyi kesin ve içinde biriken acı suyu da paylaştırarak zeytinleri cam kavanozlara alın.

ZEYTİN ANTİOKSİDANDIR

Zeytinin içeriğinde birçok vitamin içerir. Başta E vitamini, A, D ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Aynı zamanda kalsiyum kaybını da engellemektedir. Çocukların beyin gelişiminde etkili olan bu hücreleri yeniler, besin doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Kalınbağırsak, prostat, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp-Damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Antioksidandır ve kabızlığı önler. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olan zeytin çocuklarda sağlıklı diş gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur. Zeytinyağı eskiden sadece Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken artık yavaş yavaş genel olarak mutfaklarımızın baş yağı olmaktadır. Zeytinyağının içinde yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşenler vardır. Bu da bizim daha sağlıklı yaşamamızı, daha dinç ve dinamik olmamızı, daha genç görünmemizi sağlar. Zeytin yağının bir başka yasam koruyucu etkisi de LDL’nin (kötü kolestrol) oksidasyonunu azaltmasıdır. Böylece kalp krizi ve felci önlemiş olur.

ZEYTİN GENÇLİK İKSİRİDİR

Zeytinyağı da cilde ve saça faydalıdır. Saça sürüldüğü zaman kepeği engeller ve dökülmeyi önler. Ayrıca saça da parlaklık verir. Kuru cildi canlandırdığı gibi kırışıkların azaltılmasında da etkilidir. Cilde pürüzsüz bir güzellik katar. Dilek Akşen Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com