Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gökhan, aydınları unutmadı

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 27 yıl önce kaybettiğimiz kadın aydınlarımızdan Bahriye Üçok’u ölüm yıldönümünde, edebiyat üstadı Yaşar Kemal’i ise doğum gününde yazılı bir açıklamayla andı.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Prof. Dr. Bahriye Üçok; ülkemizin yetiştirdiği bilgili, eğitimli, çağdaşlık yolunda ilerleyen ve yürüdüğü aydınlık yola yeni yoldaşlar katmak için çabalayan, çok önemli bir kadın aydınımızdı.

1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bir ilki gerçekleştirerek, fakültenin ilk kadın öğretim üyesi olan Bahriye Üçok izlediği bilim ve çağdaşlık yolunda, akademik kariyerinin yanına sanatı da, siyaseti de başarıyla sığdırmıştır.

Yaşamına sığdırdığı sayısız başarı, laiklik, kadın hakları ve hep dikkat çektiği irtica tehlikesine karşı sürdürdüğü mücadelesi ile bir takım odakların hoşuna gitmeyen işler yapan Üçok, maalesef sonunda acımasız ve gözünü kan bürümüş karanlık terörün kurbanı oldu.

27 yıl önce bugün, çok değerli bir siyasetçi, tarihçi ve akademisyen olan Prof. Dr. Bahriye Üçok’u, evine gönderilen çok sevdiği, yaşamını adadığı kitaplardan oluşan paketi açmaya çalışırken, pakete gizlenmiş bombanın patlamasıyla kaybettik. Zor yetişen, ender rastlanan, kendine büyük emek veren değerlerimizi, böylesine acımasız cinayetlere kurban vermek içimizi çok acıtıyor, canımızı çok yakıyor.

Atatürk ilkelerine gönülden bağlılığı, kadın hakları ve laiklik savunuculuğuyla bilinen değerli Cumhuriyet kadını Prof. Dr. Bahriye Üçok’u vefatının yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyorum.”

İYİ Kİ DOĞDUN BÜYÜK ÇINAR

Üçok’u yad eden Başkan Gökhan aynı zamanda büyük çınar edebiyat üstadı Yaşar Kemal’i de doğum gününde anmayı unutmadı.

“Bugün; edebiyat dünyamızın ölümsüz kahramanı, dünyanın tanıdığı üstat Yaşar Kemal’in doğduğu gün… Yaşar Kemal öylesine benimsemiştir ki dünyayı, yaşamı; “Benim için dünya bin çiçekli bir kültür bahçesidir; bir çiçeğin bile yok olmasını, dünya için büyük bir kayıp sayarım.” demiştir kendi satırlarında…

Bahsettiği o büyük kaybı biz yaşadık sevgili hemşerilerim, böylesine değerli bir adam geldi geçti ülkemizden ve biz ülkemizin en değerli çiçeklerinden birisini kaybettik. Ancak geride onu ölümsüz yapan çok güzel eserler bıraktı. İnce Memed’i kim öldürebilir, Yer Demir Gök Bakır kim bilir daha ne uzun yıllar, kimler tarafından okunacak. Böylesi bir kıymetin kaybının acısını hissederken, Yaşar Kemal’in doğduğu güne de bir o kadar minnet besledik.

Büyük üstat Yaşar Kemal, keşke sen de olsan şimdi, dağların, insanların ve hatta ölümün bile yorulduğu günlerde en güzel barış şiirini beraberce okusak. İyi ki doğdun. Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir barıştır.”

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech