Sonbahara hazırlanma kürü

Havaların soğumaya başlaması, iş-okul-çalışma temposunun artması, mevsim geçişine ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurmaya çalışılırken halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik halinde bağışıklık sistemi çöküşe uğrar. İşte tüm bunlardan kurtulmak için bazı püf noktaları…

Mevsim geçişlerinde herkesin enerjisi bir düşme yaşar. Genel bir yorgunluk ve mutsuzluk hali yaşanır. Tüm bunlarla beraber dengeli ve doğru beslenilmezse bağışıklık sistemi çöker ve hastalıklara davetiye çıkarılır.

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRICI KÜR

Diyetisyen Begüm Aygündüz, geçiş mevsimlerinde bağışıklığı kuvvetlendirecek bazı kür tarifleri verdi:

Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara sık rastlanılır. Burun tıkanıklığı tedavi edilmezse sonu astıma kadar gider. Bu noktada mevsim meyvesi olan ayva kürünü tavsiye ediyorum. Bu suyu gün boyu sıcak bir şekilde tüketin. Bu dönemde C vitamini yönünden zengin beslenmek. Günde bir fincan kuş burnu da tüketebilirsiniz. Eğer bitki çayı içmek istemiyorsanız, gün içerisinde iki porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek isterken, akşam saatlerinde çok meyve tüketmek obeziteye davetiye çıkarır. Gün içerisinde taze meyve, akşam saatlerinde kuru meyve tüketilebilir.”

AYVA KÜRÜ TARİFİ

  1. Bir cezve suyun içerisinde ayva kabuğu ve ayvanın çekirdekli göbeğini kaynatın.

  2. Toz zencefil ve karabiberi suyun içerisine katın. Eğer zerdeçal ya da tohum karanfil kullanacaksanız suyun içine önce yarım limon sıkın. Bu suyu ateşten alınca kök zerdeçal, zencefil ve karabiber atın. Demlemeye bırakın.

  3. Karışıma bir tatlı kaşığı bal ilave edin.

EV İÇİ AKTİVİTELERİ ARTIRIN

Havalar soğumaya başladığında herkes kilo almaya çok yatkın olur. O yüzden ev içi aktivitileri biraz artırmak gerekir. İşten eve gelirken yürümek, gün aşırı temizlik yapmak örnek verilebilir. Haftada üç kere en az yarım saat aletli spor yapılmalıdır. Gün aşırı evi süpürmek ve silmek bisiklet ile yapılan spor ile aynı kaloriyi yakar.

SOĞUK LİMONLU SU

Kış mevsiminde yataktan kalktığımız zaman vücudumuz çok sıcak olur. Yarım limon sıkılmış bir bardak soğuk su içersek, vücut suyu ısıtmaya çalışırken, efor sarf eder, yağ yakımını hızlandırır ve tok tutar. Ayrıca yine geçiş mevsimlerinde migren ağrılarında artış görülür. Şakaklara ve alna sürülecek uçucu yağlardan limon, okaliptus ya da nane yağı ağrıyı dindirir.”

Dilek Akşen, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com