BACASIZ FABRİKALARIMIZ ORGANİK TOPRAKLARIMIZ

Selamlar ben Bahar Hikmet Duman. Biz iki kardeş organik solucan gübresi üreticisiyiz. Erkek kardeşim Salih, 48 yaşında hava kargo şirketinden emekli, ben 51 yaşında özel sivil havacılıktan emekliyim. Kardeşim üretim ben de satış planlamada çalışmaktayım. Bu işe gönül vermiş insanlarız. Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmedik ve sabırla devam ettik.

Organik solucan gübresi üretimimize 2014’te başladığımızda çevremizdeki dostlarımız bu yaştan sonra bu kadar meşakkatli iş yapılır mı daha kolay işler var, onları yapın deyip durdular. Onlar yaptığımız işin insanlara, toprağa, havaya, suya, hayvanlara, bitkilere, her şeye ve herkese çok faydasının olacağının farkında değillerdi. Biz yolumuzda devam ettik ve bu günlere geldik. Ben daha önce bu derecede büyük kitlelere yazarak hitap etmemiştim. Tabii ki gruplar halinde sunumlar yaptım ve yapıyorum ama yazmak çok farklıymış, çok daha zormuş. İnsan aklındakileri hemen karşısındakilere iletmek istiyor. Ama nereden başlayıp nasıl bitirecek bu da bir muamma… Sonunda anladım ki yazmaya başlarsam gelir. İlk deneyimim olduğu için hatalarımın şimdiden affını rica ediyorum.

Biz ailece paylaşımı çok severiz. Doğru olduğuna inandığım ne varsa, konu ne olursa olsun paylaşmak isterim. Dünyadaki her şeyin paylaşınca çoğalacağına ve güzelleşeceğine inananlardanım. İşte tamda bu sebepten organik solucan gübresi ile ilgili doğru bildiklerimi yani deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak, bizim karşılaştığımız zorluklar ve yanıltılmalarla karşı karşıya kalmamanız için sizlerle bildiklerimi paylaşıp yazmaya karar verdim.

Bir gübre düşünün hem %100 organik olacak hem verimi %20 ile %80 oranında arttıracak, hem %40 daha az su kullanılacak, hem diğer gübrelerden daha pahalı olmayacak hem de 15-20 gün önce erken hasat alınacak.

Evet, böyle bir gübre var. Sizlerin de bildiği gibi bu gübre uzun yıllardır dünyanın her yerinde kullanılmakta…

Evet, bundan sonraki yazılarımda sizlere bilgilerimi aktarmaya başlayacağım.

Bir sonraki hafta Cuma günkü sayımızda…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com