Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ŞAŞIRMAMAK ELDE DEĞİL

TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri

TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, Enerji tasarrufuna değil tam tersine israfa yol açan yaz saati uygulamasının hukuka da aykırı olduğu belirlendiğini vurgulayan yazılı bir açıklama yayımladı.

Okudunuz mu bilmem…

“Yargı kararı gereği, yaz saatinin kışın da uygulaması ortadan kalkmıştır. İktidar bir an evvel yaz saatini kalıcılaştırma dayatmasından vazgeçerek, Ekim ayının sonlarında saatleri 1 saat geri almalıdır. 2016 yılı Ekim ayından itibaren kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasının enerji tüketim verilerine göre tasarruf sağlamadığı belirlenmiştir. EMO’nun resmi olarak açıklanan enerji tüketim verileri üzerinden bir önceki yılın aynı ayına göre yaptığı hesaplamada; 2016 yılının Kasım ayında yüzde 6.66; Aralık ayında yüzde 5.97 elektrik tüketim artışı kaydedildiği ortaya konulmuştur. Aralık 2016 ve Ocak 2017`de Türkiye’nin elektrik ihtiyacının karşılanamadığı doğalgaz ve elektrik üretim krizi yaşanmıştı. Bu nedenle bu aylardaki tüketim artışları, elektrik verilemediği için baskılanmıştır. Buna rağmen elektrik tüketim artışı Ocak 2017`de de yüzde 5.75 olmuştur. Artış oranı Şubat 2017’de yüzde 6.22, Mart 2017`de ise yüzde 6.43’e ulaşmıştır. Toplamda yaz saati uygulamasının kalıcılaştırıldığı kış aylarında (Kasım-Aralık 2016, Ocak-Şubat-Mart 2017) yaklaşık 7 milyar kilovat saatlik fazladan tüketim ortaya çıkmıştır. Mesken kullanıcılarına uygulanan bir kilovat saatlik elektrik bedeli olan 41 kuruş üzerinden hesaplandığında 2.8 milyar liralık bir ekonomik maliyet ortaya çıkmıştır.

Özetle konu bu…

Tasarruf sağlamadığı aksine israfa neden olduğu ifade edilen konuda iktidarın ısrarı ve geri adım atmayışı neden acaba?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın halktan sır gibi sakladığı ama ülkenin yararına olduğuna inandığı bir konu mu var?

Bu soruların cevabı bilinemiyor çünkü eleştirilere açıklama yapılmıyor.

“Biz böyle dersek böyle olur” anlayışına devam.

O anlayış çoğu zaman halkın kafasını karıştırıyor.

Örneğin yerli tohuma yasak sonrasında ‘yerli tohum kullanın” açıklaması…

Ya da ‘Faiz haramdır’ diye fetva veren Diyanet İşlerini parasını bankada değerlendirip faiz geliri elde ettiğinin haber olması gibi…

Halk neye inanacağını bilemiyor.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech