Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Haksız Rekabete Yol Açar”

Çanakkale Ticaret Borsası Canlı

Çanakkale Ticaret Borsası Canlı Hayvan Meslek Komitesi Olağan toplantısında kırmızı et fiyatları değerlendirilerek, fiyatları düşürmek amacıyla yapılan uygulamanın haksız rekabete sebebiyet vereceği konusunun üzerinde duruldu.

Çanakkale Ticaret Borsası Canlı Hayvan Meslek Komitesinin olağan toplantısı önceki gün Borsa Meclis toplantı salonunda gerçekleşti. Meslek komitesi toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meslek Komitesi Başkanı Melih Gündoğdu, Meslek Komitesi Üyeleri İsmail Saman, Cem Demir, Hüseyin Denizli, Şevket Yalçıntekin, Şerif Ali Şahin, Ercan Kurt ve Yahya Gündüz katıldı.

Toplantıda kırmızı et fiyatlarını düşürmek amacıyla yapılan uygulamanın haksız rekabete yol açabileceğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, şunları dile getirdi: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu tarafından zincir marketlere et verileceğine ilişkin bir açıklama gerçekleştirmiştir. Çanakkale Ticaret Borsası olarak devletin karkas et ithal ederek, paketledikten sonra market zincirlerinde satması hususunda satış şekliyle ilgili olarak kafamızda soru işaretleri bulunmaktadır. Kırmızı et fiyatını düşürmek amacıyla iyi niyetli yapılan bu uygulamanın haksız rekabete sebebiyet vereceğine inanıyoruz. Şu an için alınmış bir karar yok ama basından takip ettiğimiz kadarıyla önümüzdeki süreçte et fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili belirli ulusal zincir mağazalarda bu ürünlerin Et ve Balık Kurumu markası ile mevcut perakende fiyatlarının % 20 altında satılması söz konusu. Bu sektöre emek veren, ticaret yapan ve ailelerini geçindiren kesim, kısıtlı sayıdaki noktalara bu iş verildiğinde zaten zor dönemden geçen kasap, bakkal ve yerel marketler ulusal zincirlerin karşısında rekabetini devam ettiremez.”

BİRÇOK YATIRIM BOŞA GİTTİ”

“Bizler komite olarak dar gelirlinin düzenli bir şekilde ihtiyacının karşılanması için iyi niyetli oluşturulan bu uygulamanın sürdürülebilir olmadığına, daha uzun soluklu kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğine inanıyoruz. Burada tüm arkadaşlarımızın hem fikir olduğu 3 konu var. Birincisi üretim miktarlarının, hayvan sayısının doğru ırklarla arttırılmasıdır. İkincisi yem, yakıt, gübre gibi girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesidir. 3. konu da desteklemelerin adil, yerinde ve eksiksiz dağıtılmasıdır. Et ve Süt Kurumu 2011’de kırmızı et fiyatını düşürmek amacıyla milyarlarca lira harcayarak bayilik ve franchising ile 100’den fazla mağaza açmıştı. Bir çok yatırım boşa gitti. Gereksiz maliyetlere sebep oldu. Geçtiğimiz aylarda bu mağazaların hepsi kapatıldı. Et ve Süt Kurumunun kendisine ait 12 mağazası kaldı.”

KÜÇÜK ESNAF REKABET EDEMEZ”

Zaten zincir marketler sokak aralarına fazlasıyla girerek ülke genelinde küçük esnafın yok olmasına sebep oluyorlar. Şimdi birde zincir marketlerin Et ve Süt Kurumu tarafından et satışı ile desteklenmesi demek küçük esnafın eşit şartlarda rekabet edememesi demektir. Zincir marketlere ucuz et almak için gelen tüketicilerimiz etin yanında ihtiyacı olan diğer gıda maddelerini, kişisel ihtiyaçlarını da alacaklar. Sonuç olarak vergi veren, ülke genelinde katma değer üreten ve istihdam sağlayan esnafımız, iş yapamayarak mağdur olacaktır. Diğer bir önemli husus olarak da zincir mağazalarla yapılacak anlaşmaların aynısının kasaplar ve yerel marketlerle yapılması, istihdam sağlayan esnafımızın gelişmesine ve ayakları üzerinde durmasına katkı sağlayacaktır.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech