Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çevre sorunlarını akademisyenler konuşacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) ev sahipliği yaptığı 8’nci Uluslararası Ekoloji ve Çevre Sorunları Sempozyumu, Troia Kültür Merkezi’nde başladı. 4-7 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyuma 20 farklı ülkeden 450 akademisyen katılım sağlayacak…

Dünyanın başlıca sorunlarından ekoloji ve çevre sorunlarının konuşulacağı, araştırmaların ve yeniliklerin akademisyenler tarafından ortaya sunulacağı 8’nci Uluslararası Ekoloji ve Çevre Sorunları Sempozyumu, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde başladı. Çevre sorunları ve ekolojiyle ilgilenen yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler ile bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlar arasında fikir alışverişi yapılmasına olanak sağlayacak sempozyum, yurt içi ve yurtdışından 20 farklı ülkeden, 450 akademisyenin 307 poster, 180 sözlü bildiri ve 3 çağrılı konuşmacının katılımıyla gerçekleşecek. Düzenlenmekte olan sempozyumda, çevre sorunları ve ekolojiyle ilgilenen Türk ve yabancı akademisyenler ile bu alanlarda çalışan kurum ve örgütler arasında fikir alışverişi yapılması amaçlanıyor. Ekoloji ve çevre sorunları konularında araştırmalar ve yeniliklerin sunulacağı sempozyumda, çevre koruma bilincine ve sürdürülebilir çevre konularına katkı sağlanacağı düşünülüyor.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Uluslarası Ekoloji ve Çevre Sorunları Sempozyumu; ÇOMÜ tanıtım filminin katılımcılara izletilmesi, müzik dinletisi ve açılış konuşmaları ile devam etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr Ahmet Erdem yaptığı konuşmada ÇOMÜ olarak sempozyuma ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise Valilik olarak çalışmalarının Çanakkale’nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini doğaya zarar vermeden korumak amacında yoğunlaştıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından sponsor İÇDAŞ’ın yöneticisi Şerif Mutlu’ya Çanakkale Valisi Orhan Tavlı tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

PROF. DR. ERDEM; “EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem yaptığı konuşmada Çanakkale’nin çok zengin bir doğal zenginliği olduğunu belirtti. Devamla Prof. Dr. Erdem; “Güçlenen Türkiye ile Çanakkalemiz de büyüyor, güçleniyor. Hepimiz teknoloji, sanayi istiyoruz. Sanayi istediğimiz zaman karşımıza elektrik enerjisi ihtiyacı ortaya çıkıyor. En pratik olaral bakılan şey termik santraller. Karabiga’ya termik santraller kurulmak isteniyor. Zenginlik istiyoruz Kazdağları’nda altın madenciliği karşımıza çıkıyor. Teknoloji istiyoruz Biga’da metal madenciliği karşımıza çıkıyor. Çanakkale’nin hemen hemen her yerinde rüzgar tribünleri göreceksiniz. Çanakkale büyüyen bir şehir, trafik ve çevre sorunları karşımıza çıkıyor. Bunların gebe olduğu ekolojik sorunlar, çevre sorunları… Sizler de bu işin uzmanı olarak buraya geldiniz. Bu çok önemli ve ciddi konuya ev sahipliği yapmaktan üniversitemiz olarak gurur duyuyoruz” dedi.

VALİ ORHAN TAVLI; “ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞMAKTAYIZ”
Vali Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada Çanakkale’nin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile cennetten bir köşe olabileceğini ifade ederek; “Bugün baktığınızda Çanakkale ilimizde tarımsal zenginlik var, turizm zenginliği var. Bir taraftan da yeraltı zenginliklerini değerlendirdiğimiz güçlü bir sanayimiz var. Fındık ve çayın dışında her türlü aklınıza gelebilecek meyve, sebze Çanakkale ilimizde üretilmektedir. Çanakkale bir tarım şehridir. Çanakkale’de kültürel zenginlikler vardır. Bu kültürel zenginlikleri koruyacak kültürel SİT alanlarımız vardır. Bunun yanında tarımsal sit alanlarımız ve havzalarımız vardır. Hem kültürümüze hem tarımsal alanlarımıza bizler gözümüz gibi bakmaktayız. Tarımsal zenginliğimiz ile uyumlu çalışmalar yapılmaktadır. Biz istiyoruz ki yeraltı ve yerüstü zenginliğimizi doğa ile çevre ile uyumlu bir şekilde kullanalım. Çalışmalarımız bunun üzerine yoğunlaşmakta. Hep birlikte doğamıza, çevremize sahip çıkmaya çalışmaktayız. Güzel bir Çanakkale güzel bir Türkiye güzel ve yaşanabilir bir dünya temennisiyle sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech