Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Balıkçılar güzel havaları bekliyor

Çanakkale’de satış yapan balıkçı

Çanakkale’de satış yapan balıkçı esnafları, rüzgarlı ve yağışlı havalarda balık miktarı ile çeşitliliğin az olması nedeniyle güzel havaların gelmesini bekliyor.
Son bir kaç zamandır Çanakkale üzerinde etkili olan rüzgarlı ve yağışlı hava balıkçılık sektörünü etkiledi. Kötü hava koşullarında denize açılamayan balıkçılar, karaya yüksek miktarda balık getiremedi. Hal böyle olunca tezgahlara çok balık düşmedi. Talep de fazla olunca balık fiyatları artış gösterdi. Son günlerde yaşanan hava muhalefetinden dolayı sardalyenin kilogramı 10 lira, hamsinin kilogramı 20 lira ve palamutun tanesi 12 liraya tezgahlarda yerini aldı.
Pazar yerinde balık satışı yapan esnaflar, tezgahlardaki balık miktarı ve çeşitlerin az olmasının nedenini kötü hava koşulları olarak gösterdi. Çanakkaleli balıkçılar önümüzdeki günlerde yaşanacak güneşli havaları beklediklerini belirttiler. Gazetemize konuşan balıkçılar, son günlerde yaşanan balık kıtlığından dolayı dert yandılar.ÇEŞİT YOK FİYATLAR YÜKSEK

Gazetemize konuşan balıkçılar, son günlerdeki balıkçılık durumunu değerlendirdi;
Sami Karayel (Almina Balıkçılık); “Balık sezonu kötü geçiyor. Habercilerimiz 2-3 sene önceki haberleri yayınlıyorlar. Bu sene balık az fiyatlar çok yüksek. Geçen sene sırf palamut satıyorduk, bu sene palamut da çok az çıkıyor. Çeşitlilik az… Kısacası balıkçılık bu sene yok. Bir ay sonra çinekop olabilir. Geçen sene palamut 1 kilo 250 gram geliyordu. Tane 7 liraydı, 3 tane 20 liraydı ama bu 200-400 gram palalamutun tanesi 12 lira. Hamsi geçen sene bu ara 10 liraydı şu an 20 lira. Havalar çok kötü gidiyor ve denizde balık mı kurudu desem bilemiyorum. Balıkçılık yok”

Oğuz Aksar (Oğuz Balıkçılık); “Balık fiyatları uygun ancak çeşit yok. Palamut geçen sene bu zamanlar baya boldu ama bu sene hiç yok. 300-400 gram palamutların tanesi 15 liradan satılıyor. Sardalye biraz bol 7-10 lira. Hamsi az olduğu için kilosu 20 liradan satılıyor. Havalardan dolayı bu şekilde, önümüzdeki günlerde bol olacağı söyleniyor”

Umut Yavaşçalı (Umut Balıkçılık); “Hava şartlarından dolayı şu sıralar balıkçılık kötü geçiyor, bir hafta sonra düzelecek. Palamutçuluk da olacak çinekopçuluk da olacak ama zaman lazım… Fiyatlar bu ara biraz yüksek hamsi 20 lira, istavrit 15 lira, sardalye 10 lira… Sardalyeyi 7 liraya, hamsiyi 10 liraya satmamız lazım. Ancak balık az geliyor, alıcı da fazla olunca bu durum fiyatlara yansıyor. Havaların düzelmesiyle fiyatlar düşer. Bereketli günler geçireceğimizi tahmin ediyoruz”
Serdar Kıvanç (Sırdaş Balıkçılık); “Havaların etkisinden dolayı çeşit az fiyatlar pahalı. Bugün hamsi balığının kasası 250 lira. Kilosunu 20 liraya satmak zorunda kalıyoruz. Havaların düzelmesiyle hamsi, palamut, sardalye, istavrit balıklarını bol görürüz. Her şey havaların düzelmesine bağlı”
Ahmet Cavlak (Aytaç Balıkçılık); “Havalar güzel olduktan sonra balıklar ucuzlar. Sardalye 5 liraya iner, istavrit 7-10 liraya iner. Şu an çipra-levrek 25 lira, karides-mezgit 20 lira; tezgahlarda bunlar var. Havalar rüzgarlı olduğu zaman fiyatlar yükselir”

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech