Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Minik Bilge Leylekler halinden memnun

2017 – 2018 eğitim

2017 – 2018 eğitim öğretim yılında öğrencilerine hizmet vermeye başlayan ve ülkemizde beşinci örnek olan Çanakkale Özel Kalabaklı İlkokulu, diğer adı ile Bilge Leylek İlkokulu açılışı yapıldı.

2014 yılında Çanakkale’ de de Başka Bir Okul Mümkün teması ile yola çıkan BBOM gönüllüleri ve Kuzu Eğitime Destek Vakfının katkıları ile Bilge Leylek İlkokulu açıldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılına başlanan okulda açılış heyecanı yaşandı.

Açılış töreni öğleden sonra gerçekleştirildi. Törene, öğrenciler, öğrenci veli ve yakınları, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında okulda eğitim verecek öğretmenler, okul müdür ve kurucuları, Kalabaklı Köyü Muhtarı Ejder Akçay, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek ve köy sakinleri katıldı.

KAR AMACI YOK

Açılışta kısa bir açıklama yapan, Kuzu Eğitime Destek Vakfı Başkanı Halil Kuzu; “Burası bir vakıf okuludur ancak okulun işletmeciliğini Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi yapıyor. 2 şube birinci sınıf, üç şube de ana sınıfı var. Kadromuzu tamamladığımızda 150 öğrencimiz olacak. Kar amacı güdülmüyor. Ekolojik, demokratik ve alternatif eğitim vermeyi hedefliyoruz. Burslu öğrencilerimiz de olacak. Özellikle bu köyü seçtik. Çocuklar doğa ile iç içe olsun istedik. Bu okul türünde Türkiye’de beşinci olarak Çanakkale’de açıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Eskişehir’de bu okul var.” dedi.

4 KÖY ÖĞRENCİSİ BURSLU OKUYOR

Kalabaklı Köy Muhtarı Ejder Akçay; “Köyümüz okullar cenneti oldu. Sabire Hatun Meslek Lisemizin ardından şimdi de bir ilkokulumuz oldu. Bundan sonra gelecek okullarında bölgemize olması için elimizden geleni yaparız. Köyümüzden de burslu olarak bu okulda okuyacak iki öğrencimiz var. Muhtarlığımız bünyesinde okuyan iki öğrencimiz de Kolejde burslu eğitim görüyor.” dedi.

BAŞKAN MUTAN: EĞİTİM ÖRSELENDİ

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan; “1992 yılında Kepez Belediye olduğunda 3 okul vardı. Şu anda bölgemizde 28 okul var. Yerleşim Kepez’e doğru kayarken, okul sayımızın artması da bizim için avantajdır. Eskiden Kalabaklı’dan Kepez’e göç edilirdi. Şimdi işler tersine döndü. Müfredat tektir. Ancak müfredatın yöntemini uygulama noktasında usül farklılıkları vardır. Son 15 yılın eğitim sürecinde bakanların ortalama ömrü 1-2 yıl. Lise eğitimini yurt dışında almak isteyen çocukların artışı bir önceki yıla göre yüzde atmış fazla. Demek ki eğitim örselendi, bir an önce tamir edilmeli.” dedi.

Kalabaklı İlkokulu’nda 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 30 öğrenciye 8 öğretmen eğitim verecek. Okulda bu yıl sadece anasınıfı öğrencilerine hizmet verecek. Önümüzdeki yıllarda ilk ve ortaokul öğrencileri kayıt yaptırabilecek. Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech