Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hermesol: Her mevsim solucan

Kocaeli’de yaşarken, giderek yok

Kocaeli’de yaşarken, giderek yok olan ve fabrikalaşan dünyayı gören Bahar Hikmet Duran, emeklilik hayatını solucan gübresi imal ederek geçirmeye karar verdi ve kendini toprağa adadı. Şimdiler de ise kendine yeni bir ortak arıyor.

‘Hermesol’ adını verdiği şirketinde 2 Milyon solucandan solucan gübresi imal eden Bahar Hikmet Duman, iki sene önce kardeşi ile başladığı yolculuğa bugünlerde bir ortak arıyor. Kocaeli’nde yaşarken tarımın bitmek üzere olduğunu, çevrede çok fazla ve hastane olduğunu fark eden Duman bir şeyler yapmak gerektiğini düşünüyor. Sağlıklı yaşamın sağlıklı topraktan geleceğini düşünerek solucan gübresini araştırıyor ve işe koyuluyor. Gerisini şu ifadelerle anlatıyor Bahar Hikmet Duman:

DERDİM HEPİMİZİN GELECEĞİ

“Ben çocuklarımızın geleceğini kendime dert ettim. Sağlıklı sebze meyve tüketmek hepimizin hakkı ve bunun için adım atmak gerekiyor diye düşündüm. Emekli olduktan sonra köşeme çekilmeyi de tercih edebilirdim ama yapamazdım. Toprağı iki sene de düzenleyen 3 senede toprağı bütün kimyasallardan arındıran solucanlar bunlar. Çanakkale’de üç yerde var. Solucan gübresinin kullanıldığı topraklar yüzde yüz organik hale geliyor. Üstelik toprakta bu solucanı kullanırsanız, yüzde kırk daha az su kullanıyorsunuz. Çünkü solucanların üzerinde bulunan sıvı toprağı nemli tutarak su ihtiyacını karşılıyor. Hatta eğer patates soğan gibi toprak altında yetişen bir sebze ise bu nem oranı yüzde yetmişlere kadar çıkıyor.”

ORTAK ARIYORUM

“Işıklar Mevkii, Kemer Köyünde, 2 reaktörüm(yaşam havuzu) var. Bir çok solucanım da reaktör yetersizliğinden yerde duruyor. 220 metrekaresi kapalı olan 750 metrekarelik bir alanda gübre üretiyoruz. Ekimin ortasında gübre alacağız. Solucanlar sürekli ürüyor ve yeni yaşam havuzlarına ihtiyacım var. Bunun için kendime ortak arıyorum. Bu hem kazancı yüksek olan bir iş. Hem de dünyanın geleceği açısından tarımsal faaliyetler için hayati bir adım. O yüzden bu işe sadece gelir sağlamak adına bakmamak lazım. Hem kazanç elde edip hem de anlamlı bir işe imza atmak isteyenler, eğer bu işe benimle devam etmek isterse 0542 522 67 01 no’lu telefondan bana ulaşabilir.”

GELECEĞİMİZ İÇİN

“Organik tarım geleceğimiz ve sağlığımız adına çok önemli. Şu an Tarım Bakanlığı’nın solucan gübreleri ile ilgili mevzuatında çalışmalar var. Bu gübreler ısıl işlem makinelerinden geçtikten sonra çiftçiye veriliyor. Bu da topraktaki vitaminleri öldürüyor. Avrupa’da bu gübrelerde kesinlikle ısıl işlem kullanılmaz. Umarım artık yeni mevzuata göre biz de kullanmayacağız. Ben bu yüzden bu alanda kooperatifleşmek, dernekleşmek istiyorum. Bu işe gönül verenler ile bir araya gelmek, daha iyi neler yapabiliriz görmek istiyorum.”

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech