Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eğitimde yapı taşı: Okul Aile Birliği

İlk ve orta öğretim

İlk ve orta öğretim ile liselerde eğitim kadrosu kadar büyük önem taşıyan okul aile birliklerini ele aldığımız dosyamızı açıyoruz. Şinasi ve Figen Bayraktar Ortaokul Okul Aile Birliği Üyesi Satiye Yıldırım ile öğrencileri ve okulu hakkında konuştuk. 

Okul aile birlikleri,öğrencilerin eğitim hayatlarındaki veli desteğinin önemli bir aracıdır. Neredeyse tüm günlerini okulda öğrencilerle birlikte geçiren  okul aile birliği üyeleri hem öğrencilerin eğitim öğretim hayatını takip ediyor hem de sosyal faaliyet ve etkinliklerin yürütücülüğünü üstleniyor.

Şinasi ve Figen Bayraktar Ortaokulunu ve öğrencileri anlatan birlik üyesi Satiye Yıldırım ile görüşmemizin en önemli konusu ise okulun civarında süren yol çalışmasının çocukların ulaşım güvenliğini ne derece etkilediği üzerine oldu.  Ayrıca Yıldırım, okulun eğitim süreci, bilimsel ve sosyal etkinlikler ve eksiklikler üzerine de bilgi verdi.

“FATİH PROJESİ OLUMLU GERİ DÖNÜŞLER VERİYOR”

“Bir çok aile adrese dayalı eğitime göre davranmıyor. İsim yapmış, herkes tarafından iyi denilen okullara çocuklarını kayıt ediyor. Bu sefer o okullarda bir yığılma söz konusu oluyor. Bir ortaokulda 1400 çocuk eğitim görürken, örneğin bizim okulumuzda 600 çocuk eğitim görüyor. Okulumuzun her sınıfında Fatih Projesi kapsamında kullanılan akıllı tahta uygulaması var ve hepsi çalışır durumda. Bu proje çocuklarımızın eğitim-öğretim hayatında çok olumlu geri dönüşler verdi. Okulumuzun fiber altyapısı da var. Örneğin Aşık Veysel konusu işlenirken tüm fotoğraflarına ve türkülerine aynı anda ulaşabiliyorlar. Ya da  her ülkenin haritasını anında inceliyorlar.”

“BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN RİCAMIZ VAR”

“Okulumuz  geçtiğimiz iki yıl boyunca ikili eğitim veriyordu. Bu sene Turgut Reis’li öğrenciler kendi okullarına geçti. Bu zaman zarfında okulumuz yıprandığı için bu yaz tadilat yapıldı. Sıralar zımparalandı, boya yapıldı. Tabi iki yıldır sabahçı- öğlenci olunca çocuklar zamanı verimli kullanamadı. Bu da okulun eğitimdeki başarısını duraklattı. Bu seneye daha olumlu başladığımıza inanıyorum. Şu an okulumuzda laboratuar ve kütüphanemizin de eksikleri giderildi. Sadece bir toplantı salonumuz yok. Bu anlamda hemen karşımızda bulunan Belediyenin sosyal tesislerini kullandığımız zamanlarda oluyor. Ama pek randımanlı olduğunu söyleyemem. Sayın Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan sık sık okulları ziyaret ediyor. Bu anlamda ilgisinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Toplantı salonu konusunda kendisinden yardım beklediğimizi de kendisine iletmek istiyoruz.  Okulumuzu yaptıran hayırsever İsmail Bayraktar’ın yaptırmış olduğu halı sahamıızı da çocuklar çok severek kullanıyor. Böylece okulda top oynamak isteyen çocuklar  da bahçede vakit geçirmek isteyen çocuklarda mutlu oluyor. Ayrıca akşam 17.00’dan sonra aileler de halı sahayı kullanıyor.”

OKUL YOLLARI GÜVENLİ OLMALI

“Bizler burada okul aile birliği olarak tüm velileri temsil ediyoruz. Okulda çocuklarımızın her zaman yanındayız. Bilimsel ve sosyal etkinliklerde, gezilerde onları yalnız bırakmıyoruz. 2 yıldır ulusal düzeyde gerçekleştirilen Tübitak 4006 Bilim Fuarı’na katılıyoruz. Tüm bu etkinliklerin artarak çoğalması için tüm velilerden destek bekliyoruz. Sonuçta yaptığımız her şey çocuklarımız için… Şu anda okul önünde devam eden bir yol çalışması var. Bu anlamda çalışmanın bir an önce bitmesini  bekliyoruz. Okul çıkış saatimiz  etütlerde başlayınca iş çıkış saatine denk gelecek. Şehit Gürol Caddesi çok işlek bir cadde. Çocuklar okuldan çıkınca eve gelene kadar gözümüz yolda kalıyor. Cevatpaşa Ortaokulunun önünde bir polis okul giriş ve çıkış saatlerinde görev alıyor. Biliyorum o okulun nüfusu bizim okulumuzdan iki kat fazla ancak biz de burada çok işlek bir caddedeyiz. Üstelik trafik iki yönlü akıyor. Çocuklar karşıya geçerken sağa mı bakayım sola mı bakayım derken zor anlar yaşıyor. Şimdi bir de yol çalışması var. Okul müdürümüz bu çalışmalardan dolayı gün içinde bahçe kapılarını kapalı tutuyor. Ancak bu yeterli bir önlem değil ki… Biz de aileler olarak çocuklarımızın daha güvenli bir ulaşım  hakkı elde etmesini istiyoruz.”

Dilek Akşen 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech