Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜRKÇE’Yİ KATLETMEYİN

Geçen hafta Türk Dil

Geçen hafta Türk Dil Bayramı kutlandı. Ne yazık ki, yoğun gündemden dolayı, gazeteye yazma konusunu ihmal ettik. Özür dileriz. Yıllardır, Türkçe konuşup, Türkçe yazmanın ne kadar elzem olduğun anlatıp, durduk. Lakin Türk Dil Kurumu diye bir ucube kuruluş var. Dilimizi mahvetmek için elinden gelen gayreti gösteriyor! Uydurdukça uyduruyor. Uysa da, uymasa da. Vatandaş zaten dilimiz bozmaya dünden hevesli. Bir Türk vatandaşının paylaşımını okuyunuz lütfen, “şu an çok mutlu bir gün yaşıyorum. Torunum YAŞAMA GÖZLERİNİ açtı.” Bakınız hayata değil de yaşama. Hay dilinizi eşek arısı soksun. Yaşama gözlerin açmış. Neden, Hayata açmıyor da, yaşama açıyor? Hadi, hayatların yerine, mutlu bir yaşantıları, yaşamları yok diyebilirsiniz.

NELER VAR NELER!

Bakın neler uydurulmuş. Amblem-Belirtke. Anchorman-Ana haber sun. Aspiratör-Emmeç. Banliyö-Yörekent. Bypass-Köprüleme. Billboard-Duyurumluk. Çip-Yonga. Dart-Oklama. Duayen–Aksakal. Ekspres-Özel Ulak. Eküri– Ahırdaş. Gurme- Tatbilir. Happy hour- İndirim saatleri. Kapora-Güvenmelik. Klip–Görümsetme. Light-Yeğni. Lot-Tutam. Metroseksüel-Bakımlı erkek. Migren-Yarım baş ağrısı. Navigasyon-Yolbul. Ordövr–yemekaltı. Panik-Ürkü. Prime time-Altın saatler. Raket-Vuraç. Reenkarnasyon-Ruh göçü. Self-servis—Seçal. Sürpriz-Şaşırttı. Terör–Yıldır. Tribün-Sekilik. Türbülans-Burgaç. Ultrason-yansılanım. Voleybol -Uçan top. Zapping-Geçgeç. İşte böyle.

AZICIK KAHKAHA

Bir gün Mısır’da bir mumya bulunmuş. Bu mumyanın hangi tarihine ait olduğunu tespit etmek için, Amerika, İngiltere ve Türkiye’den uzmanlar istenmiş. Türkiye bu iş için “Kurtlar Vadisi” adlı dizinin ünlü tipleri Polat Alemdar ile Memati Baş’ı görevlendirmiş. Mumyanın bulunduğu piramide ilk önce Amerikalılar girmiş, 5 saat içeride kaldıktan sonra dışarı çıkmışlar ve demişler ki: – Bu mumya olsa, olsa milâttan önce 1300-1600 senelerine aittir.
Amerikalıların bu cevabı, Mısırlı yetkilileri ikna etmemiş. Mumyanın bulunduğu piramide bu sefer İngilizler girmiş. Birkaç gün sonra çıkan İngilizler şöyle demiş: – Bu mumya olsa, olsa milâttan önce 1300-1420 senelerine aittir. Mısırlı yetkililer yine ikna olmamış. Sıra Türkiye’den giden Polat Alemdar ile Memati’ye gelmiş. Onlar da bir besmele çekip mumyanın bulunduğu piramide girmişler. Polat’la Memati, 5 gün olmuş; dışarı çıkmamışlar, 10 gün olmuş; yine dışarı çıkmamışlar. Mısırlı yetkililer merak etmeye başlamış. Polat ile Memati 15 gün sonra saç sakal birbirine karışmış halde dışarı çıkmışlar. Merakla bekleyen Mısırlı yetkililerden biri sormuş: – Mumyanın hangi yıla ait olduğunu öğrenebildiniz mi?
Polat Alemdar gururla cevap vermiş: – Bu mumya tam tamına milâttan önce 1357 yılına aittir. Herkes şaşkınlık içindeymiş. Bilim adamlarından biri sormuş: – Nasıl olur yahu, bunu nasıl bildiniz?
Bu soruya Memati Baş cevap vermiş: – Döve, döve konuşturduk adamı. Biraz zor oldu, ama sonunda dili çözüldü keratanın!.. Sağlıcakla kalınız.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech