Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gelibolu Marmara’nın incisi olacak

Gelibolu Belediye başkanı M.

Gelibolu Belediye başkanı M. Mustafa Özacar, yaptığımız söyleşide sorularımızı tek tek yanıtladı. Geçmiş icraatlardan ve gelecek planlarından bahseden Özacar; “Gelibolu geleceğin özellikle Marmara’nın incisi olacak” dedi.

29 Mart 2009’dan bu yana Gelibolu’da belediye başkanlığı görevini sürdüren CHP’li M.Mustafa Özacar ile yaptığımız söyleşide sorularımızı yanıtladı. Başkan Özacar başkanlığa aday olurken aklından geçenleri, hangi düşünce yapısıyla görev yaptığını ve Gelibolu’daki gelecek planlarından bahsetti.
Gelibolu’yu “Marmara’nın incisi” olacağını dile getiren Özacar geçmişte yaptıklarını ve gelecekteki projeleri olan altın gerdanlık projesini, hizmet birimlerinin tek bir alanda toplanmasını, kapalı pazar yeri fikrini, yeni terminal binasını, çamlık parkı, amfi tiyatro ve kültür parklarını da anlattı…

Başkanlığa adaylığınızı koyarken aklınızda ne düşünceler vardı?
Özacar; “Hizmet etmek. Günün ve yaşamın koşularına uygun, sosyal aktivitelerin yoğun olduğu, çağdaş bir kent yaratmak. Normal bir medeni toplumun yapabileceği, birbirinin gerçek kimliğini ortaya çıkarabileceği bir kent yaratma düşüncesiyle yola çıktık. Bu anlayışla hizmet ediyoruz”

Hangi düşüncede görev yapıyorsunuz?
“Sağlıklı bir kent oluşturmanın sağlıklı bir toplum oluşturacağına, sağlıklı bir toplumun sağlıklı yol alabileceğini düşünüyoruz. Geleceğimiz adına hem ilçemiz hem ülkemiz için doğru şeyi yapalım ve toplum için de sağlıklı bir kent yaratalım istiyoruz”

Geçmişte yaptığınız icraatlar nelerdir?
“Yaklaşık 100 senelik bir geçmişe sahip olan ve eskiden tekel tarafından kullanılan bir binanın restorasyonunu yaparak Atatürk Kültür Merkezi’ne dönüştürdük. Bayırköy’de bulunan ‘su arıtma tesisi’ komple bakıma alınarak yenilendi. Sokak hayvanları için Kaynarca Mevkiinde barınak inşa ettik. Eski mezbahada restarasyon gerçekleştirdik. Celal Nuri İleri Caddesi ile Şehit Murat Önal Sokak’tan Hamzakoy’a kadar uzanan bölge, çift yönlü bulvar haline dönüştürüldü. Bu bölgeler bir daha kazılmasın diye içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon şebekesi komple yenilenerek, yeni şebekeler döşendi. İnşa edilen 26 Kasım Atatürk Parkı ile minikler için eğlence, yetişkinler için dinlence merkezi oluşturulmuştur. Sosyal marketi hayatı geçirdik. Bunlar dışında kent içerisinde zaman zaman altyapı ve üstyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Gelibolu’da değiştirmek istediğiniz şeyler nelerdir?
“Her şeyiyle yepyeni, eksiksiz bir Gelibolu yaratmak… Geçmişten biriken çok sorun var, öncelikle bu sorunları aşmayı amaçlıyoruz. Bir yandan gelecek için planlar yapıyoruz ve o planlara göre düzenlemeler yapıyoruz. Bu anlamda birikmiş sorunları çözmeyi çalışıyoruz. Gelibolu geleceğin özellikle Marmara’nın incisi olacak. Tarihsel değerleri korunmuş ancak gelişmiş bir şehir; uğraşlarımız bu yönde. Bütün kentler kendi kimlikleri ile anılmalı. Düşüncelerimiz Gelibolu’yu nasıl daha iyi bir yere götürürüz yönünde. Gelibolu’yu örnek bir kent yapabildiğimiz zaman çok huzurlu ve mutlu olacağız. Her adım atıp arkamıza baktığımızda bunları görmüş olmaktan keyif alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda çok daha iyi bir yerde olacağız. Ancak en büyük sorunumuz geçmişte biriken, yok sayılan sorunlar”

En az bin kişiye istihdam yaratacak bir proje”
Altın gerdanlık projesinden bahseden Özacar; “Feneraltı’ndan askeri fabrikaya kadar olan sahil şeridini ‘altın gerdanlık projesi’ ile düzenleyerek ilçemizi, Türkiye’de denize kıyısı olan tüm bölgeler içerisinde parmakla gösterilir bir ‘kent’ haline dönüştüreceğiz. Sahil şeridinde boydan boya değişimi sağlayacak bu projenin; ilçenin ekonomik yönden yüzünü güldürecek, işsizlik sorununu önemli ölçüde azaltarak en az bin kişiye istihdam yaratacak bir proje olduğunu önemle vurgulamak istiyoruz. Gelibolu’nun sahil şeridini bu proje ile cazibe merkezi haline dönüştürürken; bu bölgenin dokusuna uygun oluşturulacak işyerleri, cafeler birçok kişiye iş imkanı yaratacak, kentli, daha rahat, daha sağlıklı ve daha güvenli olarak gerçek anlamda bir kordonda gezip, dinlenmenin keyfine varacak” dedi.

Hizmet birimleri tek yerde olacak
“Kentin yüzünü değiştirmek isterken, öncelikle belediyenin hizmet birimlerini bir arada toplamanın gerekliliğine inanıyoruz. Alaeddin Mahallesi’nde itfaiye birimiyle iç içe hizmet vermeye çalışan, Destek Hizmet Müdürlüğü, Su Kanalizasyon Müdürlüğü, Park Bahçeler Müdürlüğü ile Askeri Fabrika yolu üzerinde ‘Gazhane’de diye tabir edilen bölümde bulunan Fen İşleri Müdürlüğü’nü tek bir çatı altında toplamak istiyoruz. Mahalle aralarına park edilerek trafiği engelleyen, görüntü kirliliğine neden olan, belediyenin hizmet araçları da planlaması yapılan bu ortak alanda toplanacak. Böylelikle yoğunlaşan kent içi trafiği de rahatlayacak, belediye ciddi bir araç parkına kavuşmuş olacak. Avan projesi hazır olan belediye hizmet birimlerinin uygulamasını, yeni terminal için seçilen bölgenin hemen yanındaki alana yapacağız”

“Trakya’da örnek olacağına inandığımız kapalı pazaryeri”
Kapalı pazar yeri fikrine değinen Özacar; “Salı ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarlarının bugünkü haliyle Gelibolu’ya yakışmadığını görmekteyiz. Sokak arası pazarcılığın olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için kapalı pazaryeri projesi öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu projeyi gerçekleştirirken, halkımız, meslek odaları ve esnafımızla yapacağımız görüş alışverişinin ardından uygulayacağımız alanı birlikte kararlaştıracağız. Trakya’da örnek olacağına inandığımız kapalı pazaryerinde zabıta ve polis karakolu, tuvaletler, çeşmeler, reyon alanları, kafeterya, ve otopark yer alacak” dedi.

Yeni terminal projesi
“Her geçen gün büyüyen ilçemizde, halkımızın rahat nefes almasını sağlamak için, geleceğe dönük, 20’inci yılın planlamasını yapıyoruz. Kore kahramanları cadde’sindeki mevcut otogar alanı ve çevresini, konser, düğün, toplantı, çok maksatlı salonlar, cafeler ve parklarla donatmayı düşünüyoruz. Bu doğrultuda yine avan projesi hazır olan yeni terminal projesini kentlilerle birlikte değerlendirerek, uygulamaya dönüştürmek istiyoruz. Yıllar önce yeri, Gelibolu çıkışındaki İstanbul-Çanakkale çevre yolu üzerinde tespit edilen otobüs terminalini, yine aynı alana yapma düşüncesindeyiz”

Çamlık park düzenlemesi
“Çamlık bölgesini, köklü ve yapısal değişikliklerle ilçenin park ormanı haline dönüştürmeyi düşünmekteyiz. Eski belediye başkanlarımızdan merhum Nuri Erer’in adını taşıyan çamlık parkı yeniden düzenleyerek, ana yoldan keşfedilmesini sağlayıp, kültürel, sportif, eğlence, dinlence merkezi olmasını, ayrıca otantik yürüyüş bantları, modern bir piknik alanı ve ormanın bütünleştirici özelliğinden faydalanarak ağaçlara zarar vermeden, kafeterya, büfe gibi tesislerle tamamlayıp, bu tür yerlerin bölgenin özellikleri doğrultusunda işletilmesini düşünmekteyiz”

300 kişilik amfi tiyatro
“Kültürel etkinliklerin rahatça sergilenebilmesi amacıyla ilçemizin bir kaç yerine 250- 300 kişi kapasiteli Amfitiyatro inşa etmek, kent yeşil alanları düzenlenirken donanımlı kültür parkları oluşturmak planlarımız dahilinde”

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech