Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başbakan Yıldırım terminal binasını açtı

Çanakkale Havalimanı yeni terminal

Çanakkale Havalimanı yeni terminal binası, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü‘nün kurdele kesimiyle Çanakkale halkının hizmetine girdi.

2015 yılının Ekim ayında yapımına başlanan, 10 bin metrekare alan üzerine inşa edilen pist uzunluğu 2 bin 500 metre ve genişliği 45 metreyi bulan Çanakkale Havalimanı’nın yeni terminal binası Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ak Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, belediye başkanları, bürokratlar, siyasiler ve vatandaşların katılımıyla açıldı.
Yeni terminal binasında bir iç hatlar gelen yolcu, bir iç hatlar giden yolcu arındırılmış salonu, bir iç/dış hatlar yolcu bekleme salonu, bir dış hatlar gelen yolcu, bir dış hatlar giden yolcu arındırılmış salonu, on iki check-in bankosu, bir adet engelli check-in bankosu, dört adet giden yolcu pasaport bankosu, üç adet gelen yolcu pasaport bankosu, bir adet giden yolcu bagaj konveyörü, iki adet gelen yolcu bagaj konveyörü, bir adet büfe, bir adet danışma bürosu ve THY bilet satış ofisi bulunuyor.
Başbakan Yıldırım açılışta yaptığı konuşmada 1 Kasım’da başlayacak İstanbul-Çanakkale arası uçuş seferlerinin müjdesini verdi. Başbakan ayrıca yaptığı konuşmada 2018 Troia Yılı’na da değindi.

1 KASIM’DA İSTANBUL SEFERLERİ BAŞLIYOR
Açılışta konuşan Başbakan Yıldırım; “Çanakkale’de 15 yıl önce hava ulaşımı yoktu. Havaalanı yoktu… Açtık, pistini büyüttük. Şimdi de bu güzel terminali Çanakkale’ye armağan ediyoruz. Çanakkale’den Ankara’ya günlük seferler var. 1 Kasım’dan itibaren inşallah İstanbul Atatürk Havalimanı’na günlük seferler yapılacak. Bunun da müjdesini vereyim. Oradan da yurt dışına bütün bağlantılar gerçekleşmiş olacak” dedi.

ÇANAKKALEMIZ’E HAYIRLI, UĞURLU OLSUN
Başbakan Yıldırım konuşmasında devamla; “Atalarımız, ecdadımız, düşmana karşı ‘Çanakkale geçilmez’ dedi ve geçirtmedi. Ama daha sonra Çanakkale, ulaşımda da geçilmez hale geldi. Denizde yok, karada yok, havada yok. Ecdad, ‘düşman için geçilmez’ dedi. Çanakkale Türkiye için geçilir. Türk milleti için geçilir. Havadan da, karadan da denizden de geçilir. Çanakkale, bunu en fazlasıyla hakeden ilimizdir. Çünkü Türkiye’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye’nin bağımsızlık yürüyüşündeki en önemli direnişin, destanların yazıldığı şehrin adıdır. Bu güzel terminalimiz Çanakkalemiz’e hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

2018 TROİA YILI’NA DEĞİNDİ
2018 Troia Yılı hakkında da konuşan Başbakan; “Çanakkale, buradan yapılacak seyahetlerle, ekonomik olarak turizm bakımından çok daha büyük bir fayda sağlayacaktır. 2018 uluslararası Truva yılı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın buna yönelik çok büyük etkinlik ve program yapıyor. Çanakkale’ye hem yurt içi hemde dışından çok sayıda misafir gelecek. Çanakkalemiz’i çok daha iyi tanıtma imkanına sahip olacağız” dedi.

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech