Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kadınlar için gerekli 5 vitamin takviyesi

Kadınlar hayatlarının her döneminde

Kadınlar hayatlarının her döneminde özellikle belirli vitaminlere çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Hormon dengelerinin sağlanması için ya da vücudun eksiklerinin tamamlanması için yazımızda bahsedeceğimiz kadınlar için gerekli 5 vitamin hamilelik gibi dönemlerde vücuttan eksildiğinden mutlaka takviye olarak vücuda geri alınmalıdır.

Özellikle kadınlar bazı dönemlerde vitaminlere ihtiyaç duyarlar.Sebze, meyve ya da diğer besinlerden tüketerek takviye alınması mümkün olan bu vitaminleri kapsül olarak da vücudunuza almanız mümkün olacaktır. Yaşlanma dönemlerini geciktirmek, diş ve kemik sağlıklarını korumak ve kronik hastalıkların etkisini en aza indirgemek isteyen kadınların mutlaka başvurması gereken bu 5 süper vitamin, tüketilmelerinin ardından hissedilebilir farklılıklara olanak sağlayacaklardır.

B2 Vitamini

Yüksek oranda enerji veren B2 vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesinde etkin bir rol oynar. Böylelikle hastalıklara yakalanma oranını azaltan B2 vitamini çok daha sağlıklı bir yaşamın anahtarı gibidir. Boğazda meydana gelen ağrılara ve ağız içinde çıkan yaralara da iyi gelen B2 vitamini, kadınların en büyük sorunları arasında yer alan saç kuruluğunun önlenmesinde ve giderilmesinde etkilidir. Vücutta meydana gelen kaşıntılara iyi gelir. Zamana yenilmenin en belirgin özelliği olan kırışıklıkların oluşumunu da engeller.Süt ürünleri, yapraklı sebzeler, sakatatlar, badem, fındık, mantar ve tahıllar B2 vitamini bakımından oldukça zengin olan besinlerdir. Düzenli olarak tüketilmeleri önerilir.

B7 Vitamini

Hücre yenilenmesini sağlayan B7 vitamini Biyotin olarak da bilinmektedir. Ter bezlerine, cilde ve özellikle de saçlara çok iyi bir etkisi vardır. Saçların hızlı uzamasını sağlayan B7 vitamini aynı zamanda kırılan ve kopan tırnakların sağlıklı uzamasında da en büyük etkendir. Kemik gelişimi ve kemik iliği için faydalıdır. Kolesterol seviyesini dengeleyerek kalp sağlınızın korunmasına katkıda bulunur.Balık, yeşil yapraklı sebzeler, bulgur, muz, kavun, yumurta sarısı, soya fasulyesi, süt ürünleri ve fındıkta bol miktarda bulunan B7 vitaminini ile özellikle saç ve deri problemi yaşayan kadınlar mutlaka düzenli olarak tüketmeliler.

B12 Vitamini

Vücudun olmazsa olmaz önemli 5 vitamin içinde B12 vitamini, metabolizma için oldukça faydalıdır. Hücre bölünmesi ve protein sentezi için de gerekli olan B12 vitamini, hafıza kaybının ve aneminin önlenmesinde büyük fayda sağlar. Hemen hemen herkesin belirli dönemlerde maruz kaldığı depresyonun tedavisi içinde etkilidir.Et, balık, yumurta, süt ürünleri ve kahvaltılık tahıllar B12 içeren başlıca besin gruplarını oluşturmaktadır.

D Vitamini

Kalsiyumun emilmesine yardım eden ve bir kadın için mutlaka alınması şart olan D vitamini, doku sertleşmesi, eklem iltihabı ve birçok kanser türünden korunmak için de etkili bir vitamindir. Kadınlarda adet öncesi yaşanan sıkıntıları büyük miktarda azaltan D vitamini aynı zamanda görüşü de düzeltir. Özellikle diyet yapanlarda kilo verimini hızlandırması ve kolaylaştırması bakımından D vitamini tüketimi mühimdir.Güneş ışığından faydalanmak D vitamini almayı sağlar. Yalnız açık ten rengine sahip olan kadınlar süreyi iyi ayarlamalıdırlar. Aynı zamanda yağlı balık ve ciğer tüketerek de D vitamini eksiğinizi kapatabilirsiniz.

E Vitamini

Yaşlanmaya dur demek istiyorsanız, hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini sizin için en büyük desteği sağlayacaktır. Kalp hastalıkları, hafıza kaybı, katarakt ve bazı kanser türlerinin de oluşumunu engelleyen E vitaminini kadınların mutlak suretle tüketmesi gerekir.Buğday tohumu, ıspanak, balıkyağı, çekirdek, fındık ve badem E vitamini içeren besinlerdir.

Derleyen: Dilek Akşen

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech