Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci el otoya talep arttı

Sıfır araç fiyatlarında en

Sıfır araç fiyatlarında en ucuz aracın 50 bin liraya ulaşmasıyla araç sahibi olmak isteyenler kara kara düşünüyor. Hal böyle olunca, ikinci el araç satışlarında artış yaşanıyor. Otomobil satışlarında yarış, ikinci el piyasasına kaydı. 

Türkiye’de sıfır otomobil sahibi olmak için, en az 50 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Türkiye otomobil pazarında, vergi oranları ve yakıt tasarrufu nedeniyle ekonomik olan “küçük sınıf” (B Segmenti) otomobiller 50 bin liradan başlıyor.

Ortalama bir araç sahibi olmak isteyen bir alıcı, 70 bin lirayı gözden çıkarıyor. Fiyatların bu durumda seyretmesiyle ikinci el araç satışlarında artış yaşanıyor. Birçok otomobil markasının satışı yapılan ve bayileri bulunan Çanakkale’de de ikinci el satış piyasası hareketli.

Çanakkale Açık Oto Pazarı esnaflarından İbrahim Arabacıoğlu gazetemize yaptığı açıklamada satışlardan memnun olduğunu söyledi. Arabacıoğlu, “Piyasa şu anda hareketli bu durumdan memnunuz, ayda ortalama 10-15 araç satıyoruz” dedi.

EN ÖNEMLİ UNSUR GÜVEN

“İkinci el araç işi güven işidir. Biz vatandaşa arabayı satarken ekspertiz raporlarını da sunuyoruz. Araçta kaza var mı, boya yada değişen var mı diye kayıtlar tutup, alıcıya bu kayıtları sunuyoruz. Zaten ekspertiz raporu oluşturuyoruz. Alıcının nasıl bir araç aldığını bilmesi gerekiyor. Bundan on,on beş yıl önce insanları kazıklamışlar. Araçlar hakkında şimdi olduğu gibi kayıtlar tutulmadığı için satıcılar alıcıları kandırma yoluna gitmişler. Şimdi işler o şekilde yürümüyor. Her aracın ekspertiz raporu mevcut. Zaten alıcı bize geldiği zaman biz kendimiz aracı muayene ettirmesi gerektiğini söylüyoruz. Amaç alıcıya güven vermek.” dedi.

ÇAĞ: 2.ELDE TALEP ARTIŞI VAR

Çanakkale Hyundai Sönmezler Oto Satış Şefi Murat Çağ ise 2. El oto piyasası hakkında şunları söyledi; “Sıfır araçlarda kredi imkanları finansal çözüm imkanları çok olduğu için ikinci el araçlarda aynı uygunluk konuşulamıyor. İkinci elde bankalar biraz daha yüksek faiz politikaları beliriliyorlar. Örnek vermek gerekirse sıfır araçta 1.05-1.30 bandıyla faiz uygulanırken ikinci elde bu oranlar 1.49 -1.89 arası farklar göstermektedir. Ekim Kasım Aralık dönemi son çeyrek dediğimiz 3 ayda genelde sıfır araçların kampanyaları döneminde yoğun satış yaşanmaktadır.

Son dönemde tüketici hakları olarak 2.el araçlar üzerinde bazı değişiklikler var. Hasar yada kaza kaydı, geçmişinin belirtilmemesi gibi durumlarda farklı hükümlülükler getirildi.

2. el araçlarda talep artışı var. Ama şu an güncel seviyedeki olan araçlarda bunu görebilirken. Her zaman sattığımız kasanın ikinci eline baktığımız zaman ciddi bir hareketlilik var. Ama eski versiyon dediğimiz yada 90’lı 2000’li yılların ürünü olup ta günümüzde ikinci el pazarında da extra bir yükseliş söz konusu. Eden malın yani bir malın ederinin çok üzerine geçildiğinde açıkçası avantajlı durum ortadan kalkıyor.”

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech