Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sonbahar depresyonu kadınları vuruyor

Birçok hastalık gibi depresyon

Birçok hastalık gibi depresyon da en çok kadınları seviyor. Özellikle havaların soğumaya ve güneşin yüzünü daha az göstermeye başladığı bu günlerde kadınların birçoğunda karamsarlık, mutsuzluk gibi sorunlar yaşanabiliyor.

Depresyondan çıkmak istediklerinde ise çoğu zaman çareyi pasta, kek, kurabiye gibi yiyeceklerde arıyorlar. Ancak bu tip besinler bilinenin aksine enerji ve mutluluk değil, daha fazla yorgunluk hissine neden oluyor. Uzmanlar kadınlar başta olmak üzere birçok kişinin yaşadığı sonbahar depresyonunun nedenlerini anlatırken özel önerilerde bulunuyor.

GÜNEŞİ AZ GÖRMEK EN ÖNEMLİ DEPRESYON NEDENİ

Yaz mevsimi insanların rutin işlerinin azaldığı, doğanın tazelendiği, tatillerin yapıldığı bir mevsim. Bu arada gündüzler uzuyor ve insanların iş sonrasında kendilerine zaman ayırabiliyor. Yazın yaşanan tüm bu canlanmaya karşı sonbahar ve kış döneminde tersine bir dönem yaşanıyor. Gündüzler kısalmaya, havalar değişmeye, doğa hüzne bulanmaya başlıyor. Bu değişimden insanlar da nasibini alıyor. Güneşi az görmek, iş sorumluluklarının artması, okulların başlaması, havaların serinlemesi insanlarda birtakım ruhsal değişimlere neden olur. Bu da sonbahar depresyonuna neden oluyor.

KADINLAR SONBAHAR DEPRESYONUNA DAHA ÇOK GİRİYOR

Hormonel etkiler, adet döngüsündeki değişiklikler ve aile içerisindeki sorumlulukların daha fazla oluşu kadınların ruh dengesini olumsuz etkiliyor. Tüm bu etkenler kadınların depresif duygu durumu, çökkünlük, kaygı ve endişe gibi duyguları daha fazla yaşamalarına neden oluyor. Bu nedenle de depresyon kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla yaşanıyor. Öyle ki depresyon her 4 kadından birinde görünürken, erkeklerde bu oran 8 erkekte bire kadar düşüyor. Diğer taraftan daha önce depresyon tanısı almış kişilerde de bu dönemlerde depresyonun tekrarlama ihtimali artıyor. Özellikle karamsar, endişeli, sorumluluk duygusu yüksek, özgüveni düşük kişiler bu dönemlerde daha fazla risk taşıyorlar.

ÇİKOLATA VE PASTA SANILANIN AKSİNE MUTLULUK VERMİYOR

Depresyona giren kadınların hemen hemen hepsi çareyi yemekte arıyor. Ancak özellikle bu dönemde yapılan beslenme hataları depresyona çare olmaktan çok durumun daha da ağırlaşmasına neden olabiliyor. Örneğin beyaz şeker, kan şekerini hızla yükseltip düşürüyor. Bu nedenle de halsizlik ve yorgunluk hislerini beraberinde getiriyor. Tatlı, çikolata ve pastaların fazla tüketimi de bilinenin aksine mutlu olmanızı sağlamıyor. Sağlıklı bir ruh hali için beyaz şeker yerine doğal meyvelerden faydalanmak gerekiyor.

SONBAHAR DEPRESYONU YAŞAMAMAMK İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN

• Sağlıklı beslenmeye özen gösterin: Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme tarzının kan şekerinde ani değişikliklere neden olduğu için kendinizi daha yorgun hissetmenize neden oluyor. Bu nedenle sebze ve meyveden zengin sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemelisiniz.
• 
Düzenli uyuyun: Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın. Uyku ritminiz sizin enerji dengenizin de bir belirleyicisi. Düzenli olarak aynı saatte uyumak ve uyanmak enerji seviyenizdeki azalmaları azaltıyor. Böylece mevsimsel değişikliklere karşı daha dayanıklı hale geliyorsunuz.
• 
Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın: Sağlıklı bir kahvaltı güne sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Aç karnına dışarı çıkmaksinirlerinizin dış etkenlerden çok hızlı bir şekilde etkilenmesine neden oluyor. Bu nedenle kahvaltı yapmadan güne başlamayın.
• 
Arkadaşlarınıza vakit ayırın: Yaz aylarında olduğu gibi sonbaharda da arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek mutlu olmanızı sağlayacaktır.
• 
İşyerinde kısa molalar verin: Her ne kadar sonbaharla birlikte işler yoğunlaşmaya başladıysa da kafanızın rahatlaması için mutlaka kısa molalar vermelisiniz.
 Keyif aldığınız aktiviteleri planlamaya çalışın: Hayatınıza dair yeni planlar yapabilir ve farklı hobiler edinebilirsiniz. Bu sayede kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.
• 
İyi bir tatil yaptığınızı unutmayın: Her ne kadar bitmiş olsa da tatili güzel geçirdiğinizi unutmayın. Bundan sonrası için de yeni sorumluluklara hazır olduğunuzu aklınızdan çıkartmayın.
• 
Sonbaharın da güzelliklerinin olduğunu unutmayın: Yaz aylarında uzak kaldığınız sinema, tiyatro gibi etkinliklere bu dönemde zaman ayırabilirsiniz.
• 
Kısa yürüyüşler halinde de olsa düzenli egzersiz yapın: Egzersiz kendinize ayırdığınız özel zaman dilimleridir. Ayrıca vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayan önemli etkenlerden biri. Düzenli egzersiz sayesinde kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz.
Tüm bu önerileri yaptığınız halde depresyon belirtilerini 2 hafta süre ile yaşadıysanız mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech