Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çanakkale Belediyesine anlamlı ödül

Türkiye Odalar ve Borsalar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanlığı tarafından desteklenen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarı Ödülü” Çanakkale Belediyesi’ndeki kadın şoför istihdamı nedeniyle Çanakkale Belediyesine verildi.

Çanakkale Belediyesi kadınların istihdamıyla ve cinsiyet eşitliğiyle ilgili ödüle layık görüldü. Ödül Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teslim edildi. Ödülü alan Gökhan, Çanakkale Belediyesindeki Kadın istihdamı ve kadın şoförler hakkında da açıklamalarda bulundu.

“ÇANAKKALE BELEDİYESİ’NDE CİNSİYET AYRIMCILIĞI YAPILMIYOR”

Gökhan “Hedefimiz Çanakkale’de halk otobüslerinde de bayan şoförlere görev vermek, hatta taksilerde de uygulamaya koymak. Mühim olan bu sektörde daha çok bayanın hizmet vermesi. Çünkü özellikle müşterilere tavır davranış biçimleri noktasında bayanların bu konuda biraz daha yaradılışlarından ötürü daha kibar ve daha uygun davrandıklarını biliyoruz. Bunun için bayan istihdamını ben önemsiyorum. Çanakkale belediyesinde cinsiyet ayrımcılığı yapmıyoruz. 4 Başkan yardımcımızın 3’ü bayan. Belediye müdürlerimizin %70’i bayan… Çalışanlarımızdan hatta teknik heyetten bile çalışan bayan arkadaşlarımız var. Biz bu konuyu önemsiyoruz. Böyle bir ödülün hak olarak görülmüş olması Çanakkale Belediyesi tarafından çok önemli. Bayan şoförleri daha çok teşvik edeceğiz. Çanakkale Belediyesi ulaşım konusunda bayan şoförleri hayata sokmak için çalışmalar yapıyoruz. Umarım ilgi görür ve daha çok bayan şoförü istihdam etmiş oluruz” dedi.

“PEMBE OTOBÜS UYGULAMASI SON DERECE YANLIŞ”

Gökhan, pembe otobüs uygulamasını doğru bulmadığını bu uygulamanın hem kadınları hem de erkekleri küçük düşürücü bir konuma getirdiğini vurguladı. Gökhan “Pembe otobüs konusu son derece yanlış ve kadınları rencide eden bir uygulamadır. Erkekleri de aşağılayıcı bir uygulamadır. Ve bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye’de toplu taşımada kadınlı erkekli birlikte seyahat edilir. Bunun için her hangi bir sakınca yoktur. Bugüne kadar olmamıştır. Olanların gereği yapılmıştır. O zaman vapurları da pembe yapalım, trenleri de pembe yapalım, uçaklarda pembe olsun. Biz bunun hem bayanlar hem de erkekler için uygun olmadığını düşünüyoruz. Biz Çanakkale’de kadınların daha çok istihdam edilmesi noktasında düşünüyoruz. O zaman hiç bir ortamda kadının ve erkeğin bir arada olmaması gerekir. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmaz onun adı Suudi Arabistan krallığı gibi bir isim olur. Biz tam tersine bunu şiddetle reddediyoruz ” dedi.

Tunahan Ünsal

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech