Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Tarihi sorumluluktan kaçamayız”

Ak Parti Kepez Belde

Ak Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, Kepez’in ilçe olması yönünde oluşturulan kamuoyu hakkında yazılı bir açıklama yaparak “Kepez’in ilçe olması için tarihi sorumluluktan kaçamayız” dedi.     

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın “Kepez isterse, Türkiye’nin en büyük beldesini ilçe yaparız” sözünün ardından başlayan ilçe olma tartışmaları sürüyor.

Yaptığı yazılı açıklamayla vatandaşın beklentisinin yüksek olduğunu belirten Ak Parti Kepez Belde Başkanı Alper Altınok, “Sayın Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın ‘Kepez isterse İlçe yaparız’ şeklindeki açıklaması hem bizde hem de halkımızda memnuniyet yarattı. Tartışmaların pozitif yönde geliştiğini görüyoruz. Azınlıkta kalan negatif düşüncelere de saygı gösteriyoruz fakat bunun biraz da bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Kendilerine gidip ilçe olarak Kepez’in kazanımlarının ne olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ama genel manada beldemizin ilçe olma yönünde halkımızda yüksek bir beklenti oluştu” diye konuştu.

KEPEZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Kepez’in ilçeye dönüşmesiyle birlikte Kepez’de yaşayan insanların bankacılık işlemleri dahil genel asayişe dayalı birçok şikayetlerinin de ortadan kalkacağını belirten Altınok, “Kepez, her geçen gün gelişen bir yerleşim yeri… Nüfus bakımından, konutlaşmaya bağlı bir takım ihtiyaçlardan dolayı halk işlem yapmak için Çanakkale’ye gitmek zorunda kalıyor. Çanakkale hem merkez ilçe olarak hem de köyleriyle birlikte oluşan ağır yükü kaldıramıyor ve vatandaşımız aynı günde işini göremiyor. Mesela bir konut alacak ama kredi için bankalarda günlerce beklemek zorunda kalıyor. Kredi çıkıyor bu defa da tapu devir işlemleri için beklemek zorunda kalıyor. Nüfus kağıdını değiştirmek daha Kepez’li için zahmet oluyor. Kepez İlçe olunca Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü gibi kurumlar gelecek ve her vatandaşımız işlerini buralarda rahatlıkla görebilecek. Mesela, karakol yok deniyor. Tek bir asayiş merkezi yerine İlçe Emniyet Müdürlüğü gelecek Kepez’e. Ruhsat işleminden birçok asayiş konusu İlçe Emniyet Müdürlüğünde olacak. Keza, finans kurumları bankamatik yerine bankacılık işlemlerinin yapılabileceği şubeler açabilecek. Devlet Hastanesi zaten Kepez’de, bu anlamda bir sıkıntı yok ama İlce Aile Sağlığı Merkezleri, poliklinik hizmetleri  İlçe Sağlık Müdürlüğü eliyle yürütülebilecek. Bunun gibi diğer kamu kurumlarının Kepez’de İlçe müdürlüğü oluşturmasıyla Kepez’de hayat kolaylaşacak” dedi.

İlçe olmanın Kepez köylerine de büyük faydası olacağını vurgulayan Ak Parti Belde Başkanı Altınok “Kepez, meyvecilik anlamında önemli bir üretim merkezi. Tarım faaliyetleri yapılıyor. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile hem daha bilinçli üretim yapılabilecek hem de rekolte artırımına yönelik teknik destekler İlçe müdürlüğümüzden alınmış olacak. Balıkçılık konusunda da aynı durum geçerli. Ayrıca Kepez’de turizmi geliştirme olanağı da bulacağız İlçe olmakla birlikte. Kültür faaliyetleri daha da hız kazanacak çünkü İlçe müdürlüğü kurulacak. Eko turizmi geliştirme, köy pansiyonculuğu ,antik alanların turizme açılması gibi  Kepez, gizli kalmış değerlerine öne çıkarma fırsatı yakalamış olacak. “ diye konuştu.

DAHA TEMİZ KIYI ŞERİDİNE SAHİP OLACAK

Kepez’e yürüme mesafesinde olan Dardanos ve Güzelyalı’nın da Kepez mücavir alanına girip daha kaliteli ve yerinde hizmet alabileceğini kaydeden Altınok “Yıllardır  burnumuzun dibindeki Dardanos ve Güzelyalı, Çanakkale’ye bağlı olarak yaşatılmaya çalışılıyor. Doğal olarak hizmetler de yeterli şekilde gelmiyor. Kepez’i atlayarak hizmet götürmek zor olunca bu iki yerleşim yeri yıllardır üvey evlat muamelesi görüyor. Kepez’in İlçe imkanlarıyla oralardaki sorunlar da kalkmış olacak. Çevre ve Şehircilik İlçe Müdürlüğünün Kepez’e gelmesiyle daha kontrollü yaşam merkezleri, daha temiz kıyı şeridine sahip olacak. Bütün bunlar istihdam demektir. Kurumlarda istihdam edilecek personelin esnafımıza da katkısı olacak.” dedi.

Kepez’in otomotiv sektörü bakımından Çanakkale bölgesinde en büyük showroom merkezlerine sahip olduğunu hatırlatan Altınok “Çanakkale’nin en büyük sağlık kurumları Kepez’de. Sağlık alanında bir merkez olduğumuz kadar otomotiv sektörü de Kepez’de hayat buluyor. Liman merkezi olmamız da artı değer katıyor. Keza Çanakkale’nin ilk 5 yıldızlı turistik öteli de burada. Turizm konaklamada  niye iddialı olmayalım? İlçe merkezi olmamız bu sektörlere ilave olarak tarımda da Kepez’i iddialı hale getirecek. Bacasız sanayi olarak adlandırılan ticari hayat burada gelişecek. Çanakkale Gıda İhtisas OSB ihracatını Kepez’den yaparken burada Kepezli iş, aş bulacak. On sekiz Mart Üniversitesine yakınlığımız ile Kepez bir üniversite kendi niye olmasın? Üniversite öğrencileri Kepez’de kalıp buranın ekonomik hayatına daha fazla katkı sağlamasına olanak tanıyacak imkanların İlçe olmakla birlikte gelişeceğini hiç birimiz yadsıyamayız. Şehir hayatında, kırsal hayattı, eko sistemde Kepez Türkiye’nin göz bebeği ve en çok tercih edilen İlçesi olacaktır ve bu tarihi sorumluluğu almaktan hiç birimiz kaçamayız. Bizler İlçe olması için çaba harcarken her türlü siyasi kaygılardan uzak, sadece insan odaklı, vatandaşımızın daha rahat edeceği, girişimcilik ruhunun gelişeceği, gelecek nesillere bırakacağımız belki de en önemli miras olacaktır” dedi.

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech