Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçimler başka bahara 

Dün yayınlanan Resmi Gazete’de

Dün yayınlanan Resmi Gazete’de yer alan karara göre Türkiye genelinde Ekim ayında başlaması beklenen tüm oda ve borsaların seçim süreci ertelendi. 8 Ekim’de organ seçimlerine başlaması beklenen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) seçimlerinin de bu kapsamda ertelenmesi, Çanakkale iş dünyasının gündemine oturdu.

Bazı büyük odalarda yaşanan anlaşmazlıkların neden olduğunun belirtildiği erteleme kararı, dünkü (24 Eylül 2017) Resmi Gazete’de yayımladı. Yeni seçim takviminin ise Nisan 2018’de başlaması bekleniyor. Öte yandan öğrenildiğine göre; Oda ve Borsa seçimlerinin ertelenmesinde en büyük etkenin FETÖ yapılanmasına bağlandığı ileri sürüldü. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynakların yeni seçilecek aday isimlerin, yönetimler tarafından iyi araştırılıp irdelenmesinin istendiği belirtildi.

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda yapılan seçim erteleme kararı doğal olarak, ÇTSO’da Ekim’de yapılması beklenen organ seçimlerini de kapsıyor. Bilindiği gibi Çanakkale’de Mustafa Kansu ve Erdal Akarsu, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olduklarını kendileri açıklamıştı. Seçimler yapılıncaya dek ÇTSO’da mevcut Yönetim görevini sürdürecek. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selçuk Semizoğlu, Oda adına gazetemize yaptığı açıklamada 6 aylık sürecin adaylar açısından fırsat olduğunu ifade ederken, adaylık açıklaması yapan iki isim ise seçim için her zaman “hazır” olduklarını belirtti.

SEMİZOĞLU; “6 AYDA İNCE ELEYİP SIK DOKUMALILAR”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Selçuk Semizoğlu: Oda seçimlerinin ertelenmesi ile aday olan arkadaşların önünde bir 6 aylık süre daha oluştu. Umarım bu sürede çok daha fazla çalışırlar, daha kaliteli bir meclis çıkarmak için emek sarf ederler. Siyasetten uzak, kaliteli, sektörünü temsil eden ve kendi komitelerinden çıkan meclis üyelerini çıkarmalarını dilerim. Aday arkadaşların önlerinde 6 ay daha var, listelerini daha ince eleyip sık dokuyarak yapmalarını isteriz. Biz 6 ay daha görevimizin başındayız.

Başkan Vekili Semizoğlu açıklamasının devamında “Meclise seçilecek arkadaşlarımız kendi komitelerinden ve sektöründen çıkmalı. Tabii ki Ülke bütünlüğünü, mesleğinin etik değerlerini ve en önemlisi de Çanakkale’nin ticaretine katkı sunmak için altyapısının, birikiminin donanımının önemli olduğunu bilmeliyiz” diye konuştu.

KANSU; “BİZ HAZIRIZ”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Başkan Adayı Mustafa Kansu: Seçimlerin Ekim ayında veya Nisan 2018’de olması bizim için bir şey fark ettirmeyecektir. Ekim ayındaki seçim için hazırdık, 2018 Nisan ayına kadar da çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. Süreç içerisinde fikri değişen, farklı düşünen arkadaşlarımız elbette olacaktır. Daha kaliteli, kavgaların olmadığı, huzur içerisinde bir çalışabileceğimiz bir meclis oluşturabilmek için önümüzdeki 6 ay içerisinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. 

AKARSU’DAN SAĞDUYU VURGUSU

ÇASİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇTSO Başkan Adayı Erdal Akarsu: Her şeye hazırdık. Süreç iyi gidiyordu. Böyle bir karar alınmış, kısmet tabi… Belki, bu süreçte herkes daha sağduyulu bakar. Daha önce de bahsettiğim gibi bütün amacımız; işadamlarını birlik ve beraberliği ile siyasetten uzak düzgün bir meclis oluşturabilmek. Nitelikli ve her kesimden insanlar meclisimizde olsun istiyoruz. İşadamlarının problemleri konuşulsun. Herkesle barış içerisinde, yerel ve genel iktidar ile siyasiler ile iyi geçinen meclis oluşturmak için gelmek istediğimi ifade etmiştim. Bu düşünceyle, bu süreçte gereken çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Eylem Gözeldere

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech