Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kuyumcuların Umudu Nişan Sezonu

2017 sezonunda düğün sezonunun

2017 sezonunda düğün sezonunun sonlarına yaklaşırken kuyumcular en çok gram altın satışlarından memnun… Alım gücünün düşmesi ve altın piyasasındaki fiyat artışlarından dolayı vatandaş, düğüne çeyrekle gitmek yerine gram altınla gitti. Kuyumcuların kış aylarındaki umudu ise nişan törenleri oldu.

Yaz sezonunu yavaş yavaş geride bıraktığımız bu günlerde, düğün sezonu da sona ermek üzere… Çanakkale Kent Kuyumcuları düğün sezonunun ardından piyasaların geçtiğimiz sezonlarla aynı ivmede olduğu, fakat bu sene çeyrek altının gözden düştüğü ve gram altın satışlarının arttığı yönünde ortak görüşteler.

Altın piyasasındaki fiyatların yükselmesiyle çeyrek altın satış fiyatı bugün itibari ile 247 TL olurken, cumhuriyet altını 1010TL den alıcı buluyor. Fiyatlar bu şekilde seyir ettiğinden kesesini düşünen vatandaş gram altına yöneldi. Gram altın fiyatı 146 TL, yarım gram ise 73 TL den satışa sunuluyor. Gram altın fiyatının çeyrek altından 100TL daha uygun olması sebebiyle,bu sene en çok satılan altın çeşidi gram altın oldu. Gram altının yarısı, yarım gramda alıcı buldu.

Altın piyasası hakkında Çanakkale esnaflarından kuyumcu Ata Onur Ülker, satışları şu sözlerle açıkladı: “2017 sezonunu maalesef çok iyi geçirdik diyemiyoruz. Nedeni de önceki yıllara oranla genelde talep gören çeyrek altın veya gram altın fiyatlarının çok yükselmesinden dolayı satışlar azalmış bulunuyor. Bu sebepten ötürü eskisi gibi bir satış ivmesi yakalayamadık. Genel itibari ile çok iyi bir sezon geçirdiğimiz söylenemez. Sezonun en çok ivme kazanan haliyle çeyrek altın fiyatının yüksek olması, satın almayı güçleştiriyor ama piyasa ister istemez alternatif olarak 1 gram, yarım gram hatta çeyrek gram olarak bir ürün çeşitliliğine yöneldi. Gram altın özellikle son zamanlardaki taleplerle kulplu olarak yapılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı daha çok satılabiliyor. Adet ve geleneklerimize göre gelen takıya iade götürülüyor. Mahcup olmamak adına bu şekilde çözüm üretilebiliyor.

BEKLENTİMİZ NİŞAN ALIŞVERİŞLERİ

Çarşı kuyumcularından Hasan Öztürk ise 2017 sezonundaki satışların geçen yıldan farklı olmadığı görüşünde… Öztürk; “Bu seneki rakamlar, geçen sene ile başa baş gibi… Ulaşılan noktada iyi bir sonuç elde ettik. Sezonu güzel geçirdik. Piyasalardaki durumdan ötürü Çeyrek altından ziyade gram ve yarım gram altın satışları arttı. İnsanların alım gücü düştüğü için biraz daha gram ve yarım gram satışları fazlalaştı. Düğün sezonunu yavaş yavaş kapatıyoruz. Artık bizim için düğün sezonu bitti sayılır. Bundan sonra da artık nişan sezonu olabilir. Beklentimiz gençlerin nişan alışverişine çıkmaları yönünde.” Tunahan Ünsal

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech