Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kitapçılar TEOG’dan vurgun yedi

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının kaldırılması kitapçıları zor duruma düşürdü. Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkaleli kitapçılar da kara kara ellerinde kalan kitapları ne yapacaklarını düşünüyor.

2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde TEOG sınavının yapılmayacağını, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama ile duyuruldu. Bu açıklamanın ardından 20 ile 50 lira arasında değişen kitapları alan ve çocuklarının kurs ücretlerini peşin veren veliler, sınava erken hazırlanmaya başlayan on binlerce öğrenci ile birlikte kitapçılar da zarar gördü.
TEOG’a ilişkin konu anlatımlı ders kitabı ve test kitapları satışı yapan kitapçılar, ellerinde kalan kitaplar ile ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı. Çanakkale’de satış yapan bazı kitapçılar TEOG kitaplarını kolilerinden bile çıkarmadı. TEOG’un artık yapılmayacak olması ve YGS-LYS sınavının kaldırılacağı söylentileri kitapçılık sektörünü resmen perişan etti…

“KAOS İÇERİSİNDEYİZ”
Troia Kitapevi’nin işletmecisi Yakup Aslan, sınavın kaldırılması ile kitapçıların yaşadığı sıkıntıları şu şekilde anlattı; “TEOG’da yapılan değişiklik hem yayıncı firmaları, hem de satıcıları çok ciddi anlamda sıkıntıya soktu. 5-6 ay öncesinden Eylül-Ekim ayında ders kitabı satışının başlamasına yönelik bayilik sözleşmesi için çekler veririz. Bu çeklerimiz tüm piyasada dolaşır; çekleri herkes bir birine verir. Bu noktada TEOG kitaplarının okutulmayacak olması bizim verdiğimiz çekler ile satış yapamayacağımız anlamına geliyor. Bu durum domino etkisi yaratıyor. Şu anda bu kitaplardan milyonlarca basan, ciddi yatırımlar yapan yayıncılar var. Bu kitapların hepsi ellerinde kalacak. Onlar satamayacaklar, biz de satamayacağız. Biz çekleri ödeyemeyeceğiz, onlar ürettikleri malzemelerin karını yapamayacaklar. Eğer bu durum bir kaç hafta öncesinden haber verilmiş olsaydı dahi bu oranda bir zarar olmayacaktı. İnsanlar masrafa girmeyecekti. Biz sadece yüz bin nüfuslu Çanakkale’de bile binlerce örnek kitap dağıttık. Şu anda tam bir kaos içerisindeyiz. Aynı zamanda YGS-LYS sınavının da kaldırılacağı söyleniyor. Bu da satışları ciddi şekilde etkiledi. Tam bir belirsizlik var”

Atakan Alkış

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech