Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yasal Boyut Denetimleri Sürüyor

Av yasağının son bulmasının

Av yasağının son bulmasının ardından balık tezgahlarında bolluk yaşanırken, Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri balıkların yasal boyutlarında satılması için denetimlerini sürdürüyor.

1 Eylül’den itibaren av yasağının kalkmasıyla ve denizde yaşanan bollukla sofralarımız adeta balık ile süslendi. Bolluk olması sebebiyle düşen balık fiyatları ise cüzdanlarda bayram havası yaşattı. Uzun yılların ardından bu yıl en çok bolluğun yaşandığı Uskumru, Palamut’un pabucunu dama atarken, Hamsinin tezgahlardaki yerini almasıyla Sardalyeye olan ilgide de azalma meydana geldi.

Çanakkaleli balıkçılar ise av yasağının kalkmasının ardından düşen fiyatlar ile vatandaşın tercihini balıktan yana kullanmasından duydukları  memnuniyeti her fırsatta dile getiriyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ise yasal boyutundan daha küçük balıkların tezgahlarda satılmasını önlemek için denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda yasal balık boyutları şu şekilde belirtiliyor; Hamsi-9 cm,
Tekir-11 cm, Sardalye-11 cm, Barbunya-13 cm, İstavrit-13 cm, Mezgit-13 cm, Lüfer-20 cm, Palamut-25 cm, Kalkan-45 cm, Uskumru-20 cm, Palamut-25 cm, Çipura-20 cm.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech