Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Güncel

Köydeki öğrencinin suçu ne?

Son aylarda okul taşımacılığında sıklıkla sorunlar yaşanında yeni eğitim öğretimin gündemi de servis firmaları oldu. Hemen her servis firması ne kadar kaliteli hizmet verdiklerini ispatlamak için adeta yarışa girdi. Peki ya aynı hassasiyet taşımalı eğitim ile köylerden merkezlere gelen 10.941 öğrenci için de gösterilecek mi?

İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Çanakkale Jandarma Komutanlığı ve Şoförler Odası yetkilileri Taşımalı Eğitim İhalesini alan şoför esnafı ile birlikte, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Lokalinde, bilgilendirme toplantısı yaptı. Taşıma ile ilgili yüklenici firma yetkilisinden sorunları dinleyen  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Doğancı, çözüm yolları ve kurallar üzerine bilgilendirme yaptı.   Ayrıca istatistiki bilgiler paylaştı. Taşımalı Eğitim İhalesini alan şoför esnafı ile yapılan bilgilendirme toplantısında paylaşılan veriye göre ilimizde 10. 941 öğrenci taşımalı eğitimi kullanıyor.  Her köyde okul yok çünkü köylerdeki öğrenci sayısı bir okulu doldurmaya yetmiyor. Ancak birkaç köy bir araya gelince çocuklar ya okul olan daha yakın bir yere taşınıyor ya da  Merkez’e… Örneğin Yenice’ye bağlı Yukarıinova köyünde yaşayan bir ilkokul öğrencisi en yakın okula Nevruz Köyünde gidebiliyor. Bu da her gün en az 25 km yol demek…

Toplantıda taşımalı eğitim sisteminde yaşanan aksaklıklar konuşuldu, uyarılar yapıldı. Sorunların olduğu konular ise şu şekilde sıralandı.  Köylerden merkeze gelen öğrenciler kimi zaman okulun yakınlarında veya okulun karşısında indiriliyor. Servis şoförü öğrencinin güvenli bir şekilde okula gidip gitmediğinden emin olamıyor. Bazı firmalar ortaöğretim ve ilköğretim öğrencilerini aynı serviste taşıyor. Servislere köylerden sivil insanlar biniyor. Bunu özellikle Cuma günü pazara gelecek olan köylüler yapıyor. Bazı aileler çocukları ile birlikte okula gelmek istiyor. Şoförler bunun yasak olduğunu ifade etseler de direten aileler olabiliyor. Çocuğu özel eğitim sınıfında olmayan ama epilepsi hastası olan aile de çocuğu ile birlikte okula gelmek istiyor. Çünkü çocuğunun yolculuk esnasında nöbet geçirecek olmasından endişe ediyor. Ancak özel eğitime dahil olmadığı için bu da mümkün değil. Üstelik merkez servis firmalarında en büyük gurur kaynağı olan  rehber personel taşımalı eğitim de maalesef yok! Hal böyle olunca akıllara merkez servis firmalarının taşıdığı öğrenci  ile taşımalı eğitim firmalarının taşıdığı öğrenci arasında ne fark var sorusunu getiriyor.

Toplantının detayları ve açıklamaların satır başları ise şu şekilde…

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı,Oda Başkanı Mehmet Ali Demir, Çanakkale Jandarma Komutanlığı Trafik Kontrol Biriminden Mahir Baltacı ve yüklenici firmalar katıldı. Toplantı soru cevap ile sona erdi. Firmalardan en çok şikayet gelen konu ise ailelerin çocukları ile birlikte servis aracına binmesi talebi olduğuna ilişkindi. Yetkililer özel eğitim öğrencilerinin dışında hiçbir çocuğun ebeveyni ile araca binmesinin kabul edilmeyeceği bildirildi.

“BÜTÜN ARAÇLAR TEKNİK DONANIMLARINA DİKKAT ETMELİ”

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir; “Donanım anlamında eksik bir aracımız yok. Edremit’te iki tane ticari minibüs çarpıştı, 41 yaralı var. Ama bu arabaların ikisinde de kamera yokmuş. Bunun için de ayrı ceza alacak.  Öğrenci servisleri üzerinde artık daha özenle duruluyor.  Lütfen gerekli dikkati gösterelim. Dün Biga’da çok cezalar yazılmış mesela servislere. O yüzden teknik donanım açısından da evraklar açısından da dikkatli olmanızı tavsiye ederim.” dedi.

“SERVİS ARAÇLARINA SİVİL ALMAYIN”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erdal Doğancı, konu ile ilgili bir bilgilendirme yaparak;  Çanakkale’de  toplam 10.941 öğrenciyi taşımamız gerekiyor. Sizler taşıma yönetmeliğine göre ihaleye gireceksiniz. Ancak taşıma noktasında bir takım sıkıntılar var. Okulun ilk gününden taşımalı eğitimimiz başladı, öğrencilerimizin yemekleri hazırdı. Bu bir başarıdır. Fakat bize yansıyan sıkıntılar var. Örneğin; ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin aynı araca alınması, kıyıda köşede kalan okullara ulaşım sıkıntı olacağından öğrenciyi uzakta indirmek. Kepez Avukat İbrahim Mutlu Lisesi’ne öğrenci getiren servis öğrenciyi Kepez Meydanda indirmeyecek. Sözleşmemiz köyden okul kapısına kadardır. Bu çocuğun başına yollarda bir şey gelirse bunun hesabını veremeyiz.  Özellikle Cuma günleri köylerden sivillerin araca bindiği şikayetini aldık. Lütfen araçlara kendi ailenizden bile olsa hiçbir sivili almayın.” dedi.

“ÇOCUKLAR BİZE EMANETTİR”

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı Trafik Birim Yetkili Mahir Baltacı ise trafik denetlemeleri ve araç donanımları hakkında bilgi verdi. Baltacı; “Çocukları yolun karşısında indirmek zorunda kalsanız bile öğrenciyi sağ salim yolun karşısına geçirmek de görevlerinizin arasındadır. Bunu lütfen unutmayın. Sorumluluk alanımızda son beş yıl içinde sadece 4 kaza meydana gelmiştir. Toplam 4 kazada 2 sürücü, 50 öğrenci yaralanmıştır. Bu dört kazayı incelediğimizde kaza nedeni olarak birinci neden hız kurallarının ihlalidir.Çocuklar bize emanettir. Lütfen kurallara uyalım.” dedi.

Dilek Akşen

DİĞER VİDEOLAR

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech