Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depremin Gölgesinde Eğitim

Meksika’da 8.2 ve 7.1

Meksika’da 8.2 ve 7.1 olmak üzere art arda meydana gelen iki büyük depremde yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Dünyanın gündemine oturan deprem gerçeği, bir kez daha 2017’nin ilk aylarında Çanakkale’de yaşanan depremler nedeniyle evlerinden ve okullarından olan Ayvacıklıları hatırlattı.

Şubat ayında peş peşe meydana gelen ve çok sayıda ev, okul ve caminin hasar almasıyla neticelenen depremlerin sarstığı Ayvacık ilçesinin köylerinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı, bu sene de konteyner okullarda başladı.

Geçtiğimiz Şubat ayında Ayvacık ve köylerinde meydana gelen depremler sonrasında çok sayıda ev, okul ve cami yıkılmış ya da hasar görmüş, bu doğal afet sonrası yaralar ise Çanakkale AFAD İl Müdürlüğü tarafından sarılmaya çalışılmıştı. Deprem sonrasında bölgeye birçok büyük çadır kurulmuş ancak şartlar ve ihtiyaçlar dahilinde çadırlar yerini konteynerlere bırakmıştı. Bu kapsamda Çanakkale AFAD İl Müdürlüğü depremden en çok etkilenen Yukarıköy, Çamköy, Taşağıl, Tuzla, Çamkalabak gibi köylerde eğitimin devam etmesi için konteyner okullar kurdu. Depremden etkilenen bölgede oluşturulan konteyner kentte yaşayan depremzedeler için yapılacak her biri 106 metrekare büyüklüğünde, 3 oda ve 1 salon şeklindeki 205 kalıcı konut ise 6 ay içinde teslim edilecek. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yaşanan 5.3’lük deprem sonrası yetkililerin bölgede gerçekleştirdiği hasar tespit kayıtlarına göre Ayvacık ilçesinde 31 köy ve 10 mahallede, Ezine ilçesinde de 4 köyde 1040’ı ağır olmak üzere 2680 yapının zarar gördüğü belirtilmişti.
Çanakkale AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, deprem bölgesi olan Ayvacık ilçesinde yapılan çalışmaları paylaşarak, Çanakkale’de yaşanabilecek doğa ve afet olaylarına karşı 7 gün 24 saat çalışma prensibiyle hazır olduklarını belirtti. Müdür Yılmaz, 6 Şubat 2017’de gerçekleşen Ayvacık depremi sonrası bölgeye hemen hareket ettiklerini ve hasar tespitinde bulunduklarını dile getirdi.

DEPREM BÖLGESİNDE EĞİTİM-ÖĞRETİM AKSAMADI

Depremin üzerinden geçen 7 aylık zaman diliminin ardından AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, Ayvacık ve bölgesinde zarar gören  köyleri yakından takip ettiklerini, zarar gören köylerin muhtarları ile ikili görüşmeler içerisinde olduğunu ifade ederek, bölgede eğitim, öğretim faaliyetlerinin kesintisiz bir şekilde sürdüğünü belirtti. Yılmaz, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı programı kapsamında deprem bölgesinde bulunan konteyner okullarla ilgili sayısal verileri gazetemizle paylaştı.

MEVCUT KONTEYNER OKULLARA 10 ADET İLAVE YAPILDI

Çanakkale AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz deprem bölgesinde faaliyet gösteren 11 adet konteyner okulda toplam 23 adet 21 metrekarelik, 7 adet 42 metrekarelik, 2 adet 84 metrekarelik dersliklerin ve 5 adet WC’ye ek olarak 2017-2018 eğitim, öğretim yılında 10 adet daha konteyner ilavesi yapıldığını belirtti. Ayvacık Kaymakamı  Hakan Hakyemez ile sürekli temas halinde olduklarını dile getiren Yılmaz, depremden etkilenen köylerin Muhtarları ile sürekli görüştüklerini ve ihtiyaçlar noktasında ellerinden geleni yapmaya devam ettiklerini ifade etti.

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech