Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB’e Tepkiler Büyüyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen “Belirli Gün ve Haftalar” çizelgesinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yer almazken, bu duruma Çanakkale Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen şube başkanlarından tepki geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara yolladığı, yeni belirli gün ve haftalar çizelgesinde Atatürk ve Cumhuriyet değeri günler ve  Milli Bayramlarımız çıkarılarak,yerine Kut’ül Amare, 15 Temmuz ve İstanbul’un Fethi gibi günler konuldu. Söz konusu değişiklik 8 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” ile “Milli eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği’nin yürürlükten kaldırılmasıyla gerçekleşti.

EĞİTİM-İŞ VE TÜRK EĞİTİM-SEN DAVA AÇTI

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mantaş konuyla ilgili olarak, “Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim öğretim yılında yeni yaptıkları belirli gün ve haftalarla ilgili çizelgede 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs, 23 Nisan gibi Milli olabilecek gün ve haftaları çıkarmıştır. Konuyla ilgili da önce 19 Mayıslarda, 29 Ekimlerde, 10 Kasımlarda hastalanıp ta Anıtkabir’e gitmeyen devlet adamlarımızın olduğunu biliyoruz. Bu gelişmeler sürpriz mi tabi ki sürpriz değil, tabi ki AKP’den kindar ve dindar nesil yetiştirmeye yönelik, gerici müfredatlar yapıp, tamamen dini motifleri koyup, cihadı koyup, evrim teorisini çıkaran bir siyasal iktidardan böyle bir uygulama yapmasına şaşmamak lazım. Tamamen Atatürkçülüğü, Atatürk ilkelerini ve değerlerini müfredatlardan, okullardan silmeye çalışıyorlar. Ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Ama genel kutlama programının içeriğine bakmak lazım. Sadece çizelgeden değil, resmi programdan da bu çıkarılmışsa bu çok ciddi bir eksikliktir. Çok ciddi bir kayıptır. Bu konu ile ilgili tamamen toplumun hafızasını değiştirip, Kut’üll Amare gibi 15 Temmuz gibi AKP için değerli bulduğu şeyleri sadece programlara koyması bu ülkenin kurucusuna, bu ülkede varlığını sürdüren cumhuriyetin değerlerine karşı basit bir yöntemdir. Bu gibi değerlerin yerine farklı şeyler koymak bu topluma hiç bir şey kazandırmaz. Bu toplumu daha geriye götürür. Toplumu çatışmaya sokar. Bu değerleri böylece silemezler.” dedi.

Atatürk ile ilgili konuların, Atatürk İlke ve İnkılaplarının müfredatlardan ve etkinlik çizelgelerinden kaldırılmasına, çıkarılmasına Çanakkale Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Resul Demirbaş da tepki gösterdi. Demirbaş, “Son on dört yıldan beri AKP hükümeti ülkeyi yönetiyor. Altı Milli Eğitim Bakanı geldi. Her bir bakan farklı uygulamalar getirdi. Ama bu uygulamaların hepsinde Atatürk, Cumhuriyet’in kazanımları, ilke ve inkılapları ile ilgili hep sıkıntılar vardı. Hep bir yerden Atatürk’le ilgili konular kırpılıyordu. Geçmiş yıllarda andımız kaldırılmıştı. Biz bu konuyla ilgili büyük mücadele verdik ve mahkeme kararı ile tekrar andımızı getirdik. Türk’üm, doğruyum,çalışkanım demekten biz niye utanalım. Atatürk’le ilgili her konuda bir sıkıntı var. Bu ülkede hala Türk’üm diyemiyorsun. Fakat burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Atatürk’ü biz öğretmezsek, Atatürk inkılaplarını öğretmezsek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı öğrencilerimize öğretmezsek, yada 19 Mayıs’ı, 23 Nisan’ı öğretmezsek nasıl bir gelecek olabilir. Son yönetmelik değişikleri ile belirli gün ve haftalardan, 29 Ekim’in,23 Nisan’ın, 19 Mayıs’ı çıkardılar. Zaten önceden bunun altyapısı yapılmıştı. Bu ülkede 14 yıldan beri bu bayramlar, törenler kutlanmıyor.

Bizi yöneten devlet büyükleri nedense bu günlerde hep hasta oluyorlar. Bu gelişmelerin altyapısı yapıldı. Türk milleti için, Türk tarihi için önemli olan bu günleri çıkarttılar. Dünyada hiç bir lider çocuklar için bir bayram vermedi. Ama ulu önder Atatürk çocukları da düşünerek, 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yapmıştır. Zamanında bütün dünya çocukları bu günü kutlardık. Ama şimdi gelinen son noktada Atatürk’ü, Atatürk’ün Cumhuriyet ve kazanımları, ilke ve inkılapları çıkartmaya çalışıyorlar. Bu bizim için Türk Eğitim-Sen için kabul edilemez bir durumdur. Bununlar ilgili tabi ki refleks göstereceğiz.” diyerek bu süreci ve uygulamaları kabullenmediklerini dile getirdi.

Tunahan Ünsal    

 

 

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech