Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Gerekirse iptal davası açarız”       

Çanakkale boğaz ve adalar

Çanakkale boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ’ın 18 Eylül’den itibaren zamlı tarifeye geçmesine kentten tepkiler yükselmeye başladı.

GESTAŞ tarafından yapılan zam sonrasında Kilitbahir-Çanakkale 30 TL’den 35 TL’ye yükseldi. Eceabat-Çanakkale ve Lapseki-Gelibolu arasındaki seferler ise binek araçta 35 TL’den 45 TL’ye çıkarıldı. Bilhassa 12 saat içinde geri dönüşlerde tek sefer ücreti olarak 30 TL ödenen Kilitbahir-Çanakkale hattında 12 saat içinde gidiş dönüşlerin 45 TL olarak belirlenmesi ve bu seferlerden en çok Çanakkalelilerin faydalanıyor olması nedeniyle kentliler kendilerine yapılan zamdan dolayı tepki gösterdi.

GESTAŞ’ın yapmış olduğu zam oranlarına Tüketici Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit tepki gösterdi. Deniz ulaşımına yapılan zamma tepkisini gazetemiz aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan Berkit şunları dile getirdi: “İlimizde deniz ulaşımında rakipsiz ve rekabetsiz tek kuruluş olan GESTAŞ, geçtiğimiz günlerde Çanakkale’de yaşayan tüketicilere ceza verir gibi zam yaptı. Bu zam oranı da yüzde 50’ye yakın. Eskiden tüketiciler çok uygun fiyata Çanakkale-Eceabat veya Lapseki-Gelibolu hattını kullandığında 12 saat içinde dönerse ikinci biniş ücretini ödemiyordu. Şimdi ise sanki özellikle Çanakkale halkını cezalandırır gibi bu ücrete yüzde 50’lik bir zam yapıldı. Biz Tüketici Koruma Derneği olarak böyle bir zammı kabul etmiyoruz.”

“BU ZAM ÇANAKKALELİ’Yİ CEZALANDIRMAKTIR”

“Genel merkezimizle görüştük. Yereldeki hukukçu arkadaşlarla görüşüyoruz. Gerekirse ve hukukta yeri varsa iptal davaları açacağız. Ayrıca yine diğer STK’larla da görüşeceğiz. Bu sıradan bir zam değil. Ülkemizde yarı kamusal kuruluşlardan vergi ve tüketiciyi zora sokacak zamlar geliyor. Ücret ve gelir dağılımında adaletsizlik var. Vergi ve zam oranlarının uygulanması konusunda ise hiç adaletsizlik yok. En fakiri de, en zengini de aynı vergiyi ödüyor. Hatta tekneye alınan mazot, çiftçinin kullandığı mazottan daha ucuz. Buradan GESTAŞ’a , siyasi parti temsilcilerimize ve Milletvekillerimize çağrı yağıyoruz. Bu zam çok yüksek orandadır. Bu zam Çanakkaleliyi cezalandırmak demektir. Lütfen GESTAŞ bu zam oranını gözden geçirsin.”

Engin Ören

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech