Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Gaziler Günü Coşku ile Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM

Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921’de Gazilik ve Mareşallik rütbesinin verilmesinin 96. yıldönümü ve Gaziler Günü programı Cumhuriyet Meydanında yoğun bir katılımla  gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meydanında yapılan Gaziler Günü törenine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muzaffer Öngen, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Metin Çelebi, Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Necdet Erdinç, gaziler ile gazi ve Şehit aileleri katıldı. Tören Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayıp ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Atatürk İlkokulu öğrencisi Sait Ekrem Berberi ‘Gazilerimize’ şiirini, Atatürk Ortaokulu öğrencisi Esra Seçen ise ‘Gaziler Günü’ şiirini okudu. Törende günün anlam ve önemini vurgulayan konuşmayı Kıbrıs Gazisi Emekli Astsubay Necdet Erdinç yaptı.

Erdinç konuşmasında şunları söyledi: “19 Eylül tüm gazilerin, en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği gündür. Asil Türk milletinin bağrından çıkan, tarihi şan ve şeref dolu Türk ordusu, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir. Ordumuza her zaman sahip çıkmalyıyız. 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletimizin tüm kademelerinde yuvalanan, millet ve cumhuriyet düşmanları darbe teşebbüsünde bulunmuşlardır. Bu darbe teşebbüsüne, başta ordumuzun gerçek vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin kahraman evlatları geçit vermemiştir. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle en büyük gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Deneği olarak rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyoruz.”

Erdinç’ten sonra kürsüye gelen Deniz Binbaşı Mustafa Kararkay ise günün anlam ve önemine ilişkin olarak şunları dile getirdi: “19 Eylül yurtiçinde ve yurtdışında mücadele eden güvenlik güçleri mensubu ve sivil tüm gazilerin şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Göklerde özgürlüğümüzün sembolu olan Türk Bayrağının dalgalanması, vatanın bir karış toprağının bile kirletilmemesi ve ufukları aydınlık, çağdaş bir Türkiye’nin gerçekleştirilmesi, bu kutsal değerler uğruna toprağa düşen nice fidanların fedakarlıkları ile sağlanmıştır. Başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükran duyguları ile anarken, hayattaki gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyorum.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech