Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Devlet Kurumları Cemaatlere Pay ediliyor”

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri 19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü kutlamak için basın açıklaması yaptı.

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odasında, Yönetim Kurulu Başkanı Türker Savaş ve Yönetim Kurulu üyeleri, 19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü kutlamak adına basın toplantısı düzenledi. Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş düzenlenen basın toplantısında şu anki siyasi koşulları eleştirerek şunları dile getirdi: “19 Eylül 1979 tarihinde Türkiye’nin 55 ilinde, 740 işyerinde TMMOB’nin çağrısıyla bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Ekonomik ve demokratik taleplerle yapılan eylem çağrısına, diğer teknik eleman ve emekçilerin de destek vermesiyle 100 bini aşkın kamu çalışanı o gün iş bıraktı. Maden ocaklarından enerji santrallerine, fabrikalardan şantiyelere, limanlardan üniversitelere kadar hayatın her alanında etkisini gösteren bu eylem, TMMOB’nin mücadele tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Ancak kamusal yatırımların ortadan kalkması, kamusal çıkarın göz ardı edilmesi, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması nedeniyle mühendis, mimar ve şehir plancılığı yıllar geçtikçe sistematik olarak gerilemektedir. Ülkenin içinde bulunduğu siyasal koşullar her geçen yıl kötüleşmekte, yurttaşların her türlü hak ve özgürlüğü giderek daha da budanmaktadır. Adalet, toplumun tüm kesimlerinin en büyük ihtiyacı ve talebi haline dönüşmüştür. Haksız ve hukuksuz biçimde işlerinden atılan, farklı kurumlarda çalışmaları yasaklanan, sosyal güvenceleri ellerinden alınan ve yurt dışında çalışmaları engellenen binlerce üyemizin varlığı, bu yılki TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü daha da anlamlı kılmaktadır. Ömrünü cemaat yapılarıyla, devlete egemen olmak isteyen çetelerle mücadele ederek geçiren arkadaşlarımızın elinden tutmaya, onlarla dayanışma göstermeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

“MEZHEPÇİ VE GERİCİ UYGULAMALAR EGEMEN HALE GELMİŞTİR”

“Daha bir yıl önce devletin tüm kurumlarına yerleşen FETÖ cemaati mensupları darbe girişiminde bulunmamış gibi, Bakanlıklar ve devlet kurumları yine farklı cemaat ve tarikatlar arasında pay edilmektedir. Milli eğitim müfredatı bilim dışı ve gerici bir anlayışla yeniden yapılandırılmaktadır. Toplumu bir arada tutan en önemli unsur olan laiklik prensibi yerine mezhepçi, gerici uygulamalar devletin ve sosyal hayatın her alanına egemen hale getirilmiştir. odalarımıza, idari ve mali denetim adı altında baskı ve şantaj uygulanmaktadır. Birliğimizin çalışmalarını ve yetkilerini sınırlandırmaya yönelik adımların sonuncusu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Birliğimiz arasında 2012 yılında yapılan asgari ücret belirleme protokolünün feshedilmesidir. Birliğimizi ve odalarımızı hedef alan bu saldırıların bizleri yıldırması ve susturması mümkün değildir. 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü, TMMOB’nin mücadeleyle dolu geçmişine, umutla dolu yarınlarına,ülkemize, mesleğimize, meslektaşlarımıza, Odalarımıza ve örgütlü mücadele geleneğimize sahip çıkma günüdür. Bu anlayışla tüm örgütlülüğümüzün ve meslektaşlarımızın dayanışma gününü kutluyoruz.”

Engin Ören

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech