Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öz’ün Soru Önergesine Yanıt

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ün buğday alım fiyatlarının zamanında açıklanmaması üzerine Temmuz ayında Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığına verdiği soru önergesine yanıt geldi.

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Toprak Mahsulleri Ofisinin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de buğday alım fiyatını zamanında açıklamaması üzerine oluşan çiftçi mağduriyetlerini dile getirerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yazılı olarak cevaplandırılması ve çiftçilerin bilgilendirilmesi için 12.07.2017 tarihinde 7/15415 sayılı yazılı soru önergesi vermişti.

CHP’li Bülent Öz ’ün; “Her geçen yıl artan üretim giderlerine karşı, çiftçimizin hasadından kazandığı para, emeğinin karşılığı olmadığı gerçeğinde, önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday alım fiyatını henüz açıklamamıştır” gerekçesiyle verdiği soru önergesindeki, “Buğday alım fiyatlarının açıklanma zamanının ve alım fiyatının belirlenmesi etkenleri nelerdir?” ve “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) buğday alım fiyatlarını ne zaman açıklayacaktır ve bu gecikmenin sebebi nedir?” sorularına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından 07.09.2017 tarihinde yanıt geldi.

“AKP ÇİFTÇİMİZE ÇÖZÜM ÜRETMEK İSTEMİYOR”

“15 yıldır unutulan çiftçimiz, kar etmeyi de unuttu, zarar etmek istemiyor” vurgusuyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın verdiği yazılı yanıtı değerlendiren CHP’li Öz, şunları ifade etti: “AKP, neredeyse üretimden vazgeçmeyi düşünen çiftçimize çözüm üretmek yerine, zaten mevcutta sorun teşkil eden yanlış politikalarını savunmaktadır. Fakat amaç diye yaptıkları açıklama, çözüm olmayıp, çiftçimizin üretimden vazgeçme sürecidir. AKP’nin tarım politikaları çiftçimizin geçim sorununa dönüşmüştür. TMO üretim giderine göre alım yapmıyor yani AKP’nin hesabı çiftçinin zararınadır. Sadece buğday üretiminde değil, çiftçimiz ektiği bütün hububat ürünlerinde zarar etmektedir. AKP, ihracatı hedefleyip çiftçimizi desteklemek yerine, ithal tarım ürünlerini desteklemeyi reva görmüştür. Çiftçimiz inancını kaybeder ve üretimden vazgeçerse, bu ülkemizin en büyük kaybı olacaktır.

Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ün soru önergesine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın verdiği yazılı yanıtı kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. TMO, iştigal alanına giren ürünlere yönelik olarak iç ve dış piyasa fiyatlarını yakından takip etmektedir. Piyasa fiyatlarının üreticilerin aleyhine seyretmesi durumunda hububat alım fiyatı açıklanmakta olup bu uygulama ile istikrarlı bir hububat piyasasının kurulması amaçlanmaktadır. 2017 yılı hasat döneminde hububat piyasalarında oluşan fiyatlar üreticinin lehine seyrettiğinden alım fiyatları açıklanmamış olup, hububat hasadının başlamasına müteakip alım fiyatları açıklanıncaya kadar, üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla TMO tarafından 6 Haziran 2017 tarihinden itibaren emanet ya da taahhütnameli alımlara başlamıştır. Buğday piyasa fiyatlarının düşüş eğilimine girmesiyle de 12 Temmuz’da Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğday için 940 TL/Ton alım fiyatı açıklanarak peşin alımlara başlanmıştır. Yapılan hesaplamalarda üreticinin kazancı ön planda olup, buğdaya verilen prim ve diğer destekler de ilave edildiğinde üretici karı daha da artmaktadır.

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech