Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Avukat Pehlivan’dan cevap geldi

AK Parti Kadın Kolları

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Saime Çetin Aydoğan’ın, sosyal medya hesabı üzerinden ‘Çanakkale Belediyesi’nin emzirme kabini diye yaptığı yerlerde İncil sergileniyor ve dağıtılıyor. Bu nasıl bir zihniyet, yazık’  şeklindeki açıklamasına BARO Kadın Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan cevap verdi.

AK Parti Kadın Kolları Başkanı Saime Çetin Aydoğan, sosyal medya hesabında bebek emzirme kabinlerinin hemen yanında bulunan kitap paylaşım noktalarında İncil sergilendiğini ifade ederek; “ Bu nasıl bir zihniyet, yazık.” dedi.

BARO Kadın Komisyonu Başkanı Güneş Pehlivan konuya ilişkin olarak; “ Çanakkale’de Bebek Emzirme Kabinlerinin dış cephesinde bulunan “kitap paylaşım noktasında” aynı yayınevinden çıkmış birbirinin aynısı 8 adet İncilin fotoğrafını çekip “Çanakkale Belediyesi İncil sergileyip dağıtıyor” imajı yaratmaya çalışan, böyle bir imajdan siyasi propaganda devşirebileceğine dair gülünç bir hevese kapılan, bunu yaparken de kadının statüsünü güçlendirmeye dayalı bir projeyi kullanmaktan ve inanç özgürlüğünü hedef almaktan en ufak bir utanç duymayan, hamaset ve ayrıştırmadan beslenen eril zihniyetli kadınlar adına üzüntü duyuyorum.”dedi.

Bebek emzirme kabinlerinin,  Temas Anne Sütü Emzirme Derneği, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu ile Çanakkale Belediyesinin emek ve katkılarıyla Çanakkale’ye kazandırılmış bir proje olduğunu da sözlerine ekleyen Avukat Pehlivan; “Proje örülürken anne ve bebeğe özgülenmiş böyle bir alanın kurulmasının, annenin bebeğine sokakta, otobüste, kamusal alanda süt vermesini sınırlayıcı bir rol oynayıp oynamayacağını tartıştık. Dünyadaki uygulama modellerini araştırdık. Sokakta, müzede, sinemada, anne ve bebeğe ayrılmış alanlara dair alternatif uygulamaları derledik. Sonuç olarak bebek bakımını hijyenik bir ortamda yapma hakkı olan ve bebeğini emzirirken mahremiyet isteyen annelerin sosyal hayata daha rahat ve özgürce katılmasına katkı sağlayacak projenin atılımını yapmaya karar verdik. Çanakkale Belediyesi kabinlerin koyulacağı yerleri belirleme konusunda çok hassas davrandı. Hangi sokaktan günde ortalama kaç kişinin geçtiği, hangi alanlarda bu hizmetin en elverişli bir şekilde verilebileceği yönünde titiz bir projelendirme aşamasının sonunda kabinlerin koyulacağı noktalar seçildi. Çanakkale’ye kurulan kabinler standarttır. Kabin tasarımının bir parçası olarak, kabinin dış cephesinde bir raflı bölme bulunur. Bu alan, vatandaşların birbiriyle ücretsiz ve karşılıksız olarak kitap paylaşmaları için sunulmuştur.  Kurgulanmaya çabalanan bir Yeni Türkiye algısında mahalle ve hemşerilik kültürü, paylaşım, dayanışma ve kitap gibi kelimelerin yeri olmayabilir. Bu gibi değerleri karakterinde yaşatan Çanakkale halkının sorunu değildir. Kitap paylaşım raflarında aynı yayınevinden çıkmış aynı kitaptan 8 adet koyulması ve tesadüf eseri AKP zihni tarafından fotoğraflanarak, kitapların Çanakkale Belediyesi tarafından koyulduğu algısının yaratılmaya çabalanması konusundaki takdiri hemşerilerimize bırakıyorum. Bu ‘tesadüfe’ ilişkin açıklama yapmayı hemşerilerimin kavrayışına yönelik bir saygısızlık olarak görürüm. Herhangi bir inancın herhangi bir kitabının bu raflarda bulunmasında hiçbir sakınca olmadığı gibi, sırf siyasi algı yaratmak için herhangi bir dinin herhangi bir kitabına yönelik incitici saldırıların kabul edilemez olduğunu Çanakkale halkı itibar edecektir. Aynı şeyi ‘o raflara kim tarafından koyulduğu hususu ancak tahminlere konu olabilecek’ bir dini kitap üzerinden karalama kampanyası başlatanlar için söyleyememekten dolayı hicap duyarım. Kadınları ve inançları artık rahat bırakın. Kadınlara ve inançsal değerlere örgütlü olarak verdiğiniz zararlardan uzun vadede hiçbir öz fayda devşiremeyeceğiniz gibi, kendi yarattığınız karanlığın altında kalırsınız.”dedi.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech