Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Atatürkçü Eğitime Devam

Eğitim-İş Çanakkale Kordon’da basın

Eğitim-İş Çanakkale Kordon’da basın açıklaması yaptı. Eğitim sisteminin kasıtlı olarak geriletildiğine dikkat çeken sendika, Atatürkçü eğitime devam edeceklerini vurguladı.

Eğitim-İş Çanakkale Kordonda Truva atının önünde basın açıklaması yaptı. Sendika 2017-2018 eğitim- öğretim yılına bozulmuş, içi boşaltılmış bir eğitim sistemiyle girileceğini vurguladı.

Eğitim-İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mantaş basın açıklamasında okulların İmam Hatipleştirildiğini vurguladı.

“OKULLAR İMAM HATİPLEŞTİRİLİYOR”

Mantaş, imam hatipleşme iddiasıyla ile ilgili; “Milli Eğitim Bakanlığı Talim Tebriye Kurulu Başkanlığının 30.05.2017 ve 53 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim haftalık ders çizelgeleri konulu kararı ve bu karara bağlı düzenlemeleri eğitim ihtiyaçlarını yerine getirmemeye yöneliktir. Haftalık ders çizelgelerinde ortaya çıkan,en göze çarpan mesele, iktidarın ilkokulları imam hatipleştirme arzusu doğrultusundaki  süper imam hatiplerin geliyor oluşudur. Anadolu İmam Hatip Lisesi haftalık ders çizelgesinin uygulanması ile ilgili açıklamalar bölümünde, fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi, yabancı dil programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi, spor programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi, sanat programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi gibi yeni kavramlar türetilmiştir.

İmam Hatiplerin cazibesinin arttırılması amacıyla ortaya konan bu uygulama ile İmam Hatiplerin diğer okullar karşısında ayrıcalıklı bir konuma gelmesine neden olmaktadır. Pek çok yönden sakıncalı olan bu haftalık ders çizelgesinin iptali için Danıştay nezdinde genel merkezimiz dava açmıştır.” dedi.

Eğitimin moderniteden, çağdaşlıktan ve Atatürkçü çizgiden uzaklaştığını belirten ve Vakıflarla masaya oturulduğuna değinen  Mantaş “MEB’in modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleriyle cumhuriyet ve devrim kavramlarının temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleriyle bilinen bu tür vakıflarla işbirliğine gitmesi, ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma çabalarının bir örneğidir. Protokollerin yol açacağı kabusun bir kez daha altını çizelim. Vakıflar tarafından öğrenciler gezilere ve kamplara götürülebilecek bu etkinliklerin güzergahları ise muamma. Yani öğrencileri gezi adı altında tarikat yurtlarına kamp adı altında cemaatlerin eğitim kamplarına götürülmesi mümkün olacaktır. Vakıflar isterse eğitimleri kendileri belirledikleri mekanlarda yapabilecekler.

Birlik Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’yle imzalanan protokoller Ensar Vakfı’yla imzalananların aksine 5 yıllık değil 3 yıllıktır. Ve yine Ensar protokolünün aksine bakanlığın tek taraflı fesih yetkisi vardır. Yinede bu iki protokolde de 11. madde düşündürücüdür. Buna göre bu  vakıf protokol dışında eğitim alanında ortak projeler geliştirip uygulayabilecek bu protokolü ilgilendirmeyen bu maddeyle ilgili faaliyet alanları resmen genişletilmiştir. Anayasaya aykırı olan bu protokolleri Eğitim-İş yargıya taşımıştır. Biz okullarda Atatürkçü eğitime devam edeceğiz” dedi.

“YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİR ÇOK SORUNLA BAŞLIYOR”

Mantaş MEB’in çocuklarımızın geleceği ile oynamasına değinerek, ” 2017-2018 eğitim öğretim yılı 18 eylül 2017 tarihinde Pazartesi günü başlayacaktır. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitim emekçisi bu eğitim öğretim yılında da birikmiş çözüm bekleyen sorunlarla ve tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilmiş değişikliklerin gölgesinde girecektir.

15 temmuz döneminden sonra kanun hükmünde kararnamelerle eğitim öğretim değişip dönüştürülmüştür. Milyonlarca öğretmen ve veli yine mağdur edilecektir.

Başta öğretmen yetiştirme problemleri olmak üzere, personel istihdam sorunları, derslik açıkları, öğretmensiz okullar ,yıkılacak ve taşınacak okullar, öğrencilerin tarikat ve cemaat yurtlarına terk edilmesi ,hukuksuz bir şekilde görevden almalar ve ihraçlar, sürgünler gibi sorunlar maalesef bu eğitim öğretim yılında yaşanacaktır.

Eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarına çözümler üretmek yerine Milli Eğitim Bakanlığı yangından mal kaçırır gibi hazırladığı ve bu eğitim yılında uygulayacağı yeni müfredatla çağdaş, bilimsel ve laik eğitimin son parçalarını da yok etmeye çalışmaktadır.

Din ağırlıklı eğitim müfredatıyla pozitif bilimler geriletilmiş ve Atatürk eğitimden çıkartılmıştır. Bakanlık çocuklarımızın geleceği ile oynamıştır.” dedi.

Tunahan Ünsal

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech